«Схуд на 14 кілограмів, виглядав блідим та виснаженим»: Денісова розповіла про стан Саакашвілі після відвідин у Грузії
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова розповіла про стан колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі, який оголосив голодування у грузинській в'язниці.
Про це вона написала у своєму Telegram-каналі.
За словами Денісової, 27 жовтня, коли вона відвідувала Саакашвілі у в'язниці в Руставі, він виглядав блідим та виснаженим, йому було важко говорити.
За словами омбудсменки, через голодування Саакашвілі втратив вже 14 кілограмів ваги та просив перевести його до цивільної лікарні, де міг би почуватися у безпеці та одержувати всю необхідну медичну допомогу.
Ввечері того ж дня через свого адвоката, а пізніше свою матір, які відвідували його у в’язниці, Саакашвілі заявив про відмову від будь-якої медичної допомоги на знак протесту, оскільки Грузія відмовила у в'їзді його українському адвокатові Євгену Грушовцю.
Окрім того, Саакашвілі наполягав, щоб кімнаті для побачень повернули попередній вигляд, де він зможе вільно говорити з будь-ким, хто його відвідує, та обмінюватися письмовими нотатками.
29 жовтня адвокат Дмитро Садзаглішвілі після зустрічі з Саакашвілі у в'язниці сказав, що той усе ж погодився на лікування та співпрацю з медиками.
А втім, Денісова вказує, що цього ж дня він через своїх адвокатів повідомив, що перериває співпрацю з консиліумом лікарів, не питиме ліки, що полегшують голодування, та не здаватиме аналізи через те, що досі грузинська влада не переводить його до міської лікарні.
За словами омбудсменки, утримування Саакашвілі в таких умовах порушує правила поводження з в’язнями та Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод.
«Такі дії грузинської влади очевидно є катуванням і способом позбавлення громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеїла Саакашвілі права на життя», ㅡ пише Денісова.
Чому Саакашвілі затриманий?
Міхеіла Саакашвілі затримали 1 жовтня після його прибуття на батьківщину. Перед початком муніципальних виборів у Грузії він заявив, що 2 жовтня (у день голосування) буде вирішуватися доля країни, тож він «не може спостерігати за процесом збоку». Проте у Грузії Саакашвілі заочно засуджений, тож експрезидента одразу заарештували й перевели до пенітенціарної установи.
У 2018 році Саакашвілі заочно засудили до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після повернення грузинська влада заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, щоб спровокувати заворушення і звинуватити владу», хоча проваджень за цим фактом немає.