Швеція не має наміру давати Угорщині жодних «гарантій» для вступу в НАТО — очільник МЗС
Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом заявив, що його країна не планує підписувати з Угорщиною спеціальних меморандумів чи угод в обмін на те, щоб Будапешт ратифікував заявку Стокгольма про вступ до НАТО.
Про це пише видання Aftonbladet з посиланням на матеріал національного агентства новин у Швеції (TT).
Напередодні політичний радник прем’єр-міністра Угорщини Балаш Орбан розповів, що угорські депутати чекають від Швеції «гарантій» про те, що між країнами в майбутньому не буде політичних суперечок.
Перед тим Орбан навів висловлення шведських політиків, які закликали Європейський Союз тиснути на Угорщину через проблеми з верховенством права та демократичних прав у країні.
«Спеціальних меморандумів, спеціальних угод з Угорщиною немає, і ми не маємо наміру їх укладати», — заявив у відповідь Біллстрьом.
Він вважає, що Фінляндія, чию заявку про вступ до НАТО Угорщина вже ратифікувала, має такі ж погляди щодо питань верховенства права, як і Швеція.
«Швеція та ЄС чітко критикують питання верховенства права в Угорщині, але я не вважаю це проблемою, пов’язаною з процесом вступу до НАТО», — зазначив Біллстрьом.
Він сподівається, що Угорщина схвалить членство Швеції в НАТО до саміту лідерів Альянсу в Вільнюсі, що відбудеться в липні цього року.
Швеція чекає на рішення Туреччини та Угорщини
У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.
А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Проте переговори Швеції з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.
Ердоган 17 березня оголосив, що його країна починає процес ратифікації заявки Фінляндії про вступ до НАТО окремо від Швеції.
Після цього угорська керівна фракція «Фідес», яка має більшість у парламенті, також вирішила ратифікувати членство Фінляндії в НАТО. Рішення щодо Швеції ухвалюватиме пізніше.