Сім років польоту. Апарат, який може привідкрити таємниці Сонячної системи, має повернутися на Землю у вересні 2023-го

Космічний зонд Національного аерокосмічного агентства США (NASA) «Осіріс», який мав на меті зібрати зразки ґрунту з астероїда віком як наша Сонячна система, розпочав повернення на Землю. За планом, капсула зі зразками має прибути 24 вересня 2023 року.

Про це повідомляє пресслужба NASA.

Удень 10 травня «Осіріс» увімкнув свої основні двигуни на повну потужність на сім хвилин. За цей час апарат набрав швидкість майже 1000 кілометрів на годину й вирушив у бік Землі. Шлях у 2,3 мільярда кілометрів триватиме приблизно два з половиною роки.

Сам апарат до Землі так і не дістанеться, уточнюють у NASA: спершу він облетить двічі довкола Сонця, щоб «наздогнати» нашу планету, після чого скине на неї капсулу зі зразками ґрунту з астероїда. Вона має приземлитися в пустелі у штаті Юта.

Після цього NASA забере капсулу до свого Космічного центру імені Джонсона у Г’юстоні (штат Техас) для подальших досліджень. 75% ґрунту відкладуть для прийдешніх поколінь — можливо, вони винайдуть недоступні нам технології для таких цілей.

Астероїд Бенну виявили в 1999 році. Дослідники вважають, що в його породі збереглися частини хімічних елементів, які існували 4,5 млрд років тому під час зародження планет і Сонця. Вивчення зразків з астероїда дозволить краще зрозуміти процес зародження Сонячної системи.

Зонд «Осіріс» уперше наблизився до об'єкта у 2018 році. Спостереження за допомогою телескопів і радіолокаторів показували те, що поверхня астероїда, найімовірніше, має піщану структуру. Але знімки зонда показали, що замість піску астероїд завалений камінням.

Згодом помітили, що час від часу від астероїда відколюється шматок каміння, що ставило під загрозу місію зі збирання зразків. Але вчені знайшли дві безпечні ділянки, на які зонд може приземлитися й потім відлетіти. У жовтні 2020 року «Осірісу» вдалося зібрати зразки.