Ситуація з дифтерією в Україні очікувана — лікарка
Директорка інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Вікторія Задорожна вважає, що ситуація з дифтерією, яка склалась в Україні, була очікуваною.
Таку думку вона висловила в етері програми «Нині вже» на hromadske.
«Упродовж 10 років до критичних цифр знижувався рівень охоплення щепленнями. Замість 95% були роки, коли було 21%, 30%, 45%. Накопичення цього «горючого матеріалу» призвело до того, що маємо зараз», — пояснила вона.
Задорожна також уточнила, що вакцинацію проти дифтерії і правця дорослій людині потрібно робити кожні 10 років, на відміну від інших щеплень.
«Останнє щеплення за календарем отримують в 16 років, значить наступні — в 26, в 36 і так далі. Але на жаль, в отой проміжок часу, останні 10 років, мало хто робив ці щеплення кожні 10 років. Тому у нас зараз групою ризику є як дорослі, так і діти», — сказала лікарка.
За її словами, ті, хто не знають, щеплені вони чи ні, повинні щепитися.
«Можна також здати кров на аналіз і дослідити — чи імуноглобулін досягає рівня, який дозволяє бути захищеним від захворювання (тобто, чи є у вас антитіла до дифтерії). Якщо ні — потрібно щепитися», — наголосила вона.
Нагадаємо, з початку 2019 року в Україні зареєстрували 20 випадків дифтерії, з них 18 — протягом жовтня. 19 випадків підтверджені лабораторно, а один кваліфікується як ймовірний, тому що ще немає лабораторного підтвердження.
Дифтерія — гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, однак ним можна заразитися через предмети побуту, посуд та іграшки. Тяжкість хвороби обумовлена вкрай отруйним токсином, який виділяє дифтерійна паличка. Найчастіше вражає ротоглотку, але нерідко зачіпає гортань, бронхи, шкіру та інші органи.
Дифтерія має смертельний результат в 5-10% випадків; вищий показник смертності спостерігається серед дітей молодшого віку. Під час останньої епідемії дифтерії в Україні в 1991-1998 роках захворіло близько 20 тисяч осіб, близько 700 із них померли.
Запобігти дифтерії можна за допомогою вакцинації, проте вакцина не гарантує повний захист від розвитку дифтерії при зустрічі зі збудником, але значно зменшує кількість важких форм хвороби.