Ситуація з «Укрексімбанком»: в ОП пропонують щонайменше відсторонити очільника

В Офісі президента пропонують відсторонити від посади голову правління «Укрексімбанку», аби він не перешкоджав розслідуванню та перевірці. І це не єдині кадрові зміни, у яких ОП вбачає потребу.

Офіційну позицію Офісу президента передав радник керівника ОП Михайло Подоляк.

Він наголосив, що позиція Офісу Володимира Зеленського на цю ситуацію «чітка, конкретна та повністю збігається з суспільним осудом дій керівництва державного банку».

За словами Подоляка, ситуація навколо «Укрексімбанку» може сприйматися лише негативно. Мовляв, модель поведінки, яку суспільство побачило від представників банку, є неприпустимою.

«Свобода слова належить до фундаментальних цінностей в Україні. Тому обов'язок посадовців будь-якого рівня — коректно спілкуватися з журналістами та поважати їхнє право ставити будь-які запитання, що мають суспільну важливість», — заявив радник керівника ОП.

При чому, як уточнив Подоляк, не має значення, про якого рівня структуру йдеться та чи працює ця структура в державному чи в приватному секторі.

«Правила поваги до журналістської роботи та формати надання доступу до суспільно важливої інформації давно напрацьовані, і не може бути причини, щоб їх не дотримуватися», — додав він.

Що буде далі?

Подоляк нагадав, що Нацполіція у межах розпочатої кримінальної справи аналізує всі обставини ситуації. Наглядова рада банку заявила про проведення перевірки в межах правил, затверджених для державного банку.

В ОП також зауважили, що на рівні Наглядової ради та згідно з процедурами в банку «може відбуватися й модерування подальшого розвитку цієї ситуації для фінустанови».

«Щонайменше видається логічним рішення про відсторонення від займаної посади голови правління банку, щоб не було жодної, навіть гіпотетичної перешкоди для розслідування та перевірки», — переконаний радник ОП.

Як максимум, Подоляк вказав на потребу «більш жорстких кадрових рішень» у фінансовій установі, щоб нівелювати шкоду банку та державі. Додає, що інституційні механізми для виходу з такої ситуації передбачені.

Що сталося?

Напередодні, 4 жовтня, журналісти-розслідувачі програми «Схеми» заявили про напад на знімальну групу у кабінеті голови правління державного «Укрексімбанку» Євгена Мецгера під час запису інтерв'ю з ним. Інцидент записали на аудіо.

Наступного дня «Укрексімбанк» заявив, що журналістам ніхто не перешкоджав. Натомість знімальну групу «Схем» звинуватили в намаганні отримати банківську таємницю, що є порушенням закону, і порушенні журналістської етики: мовляв, журналіст записував розмову, яка була начебто «не під запис», і ставив неузгоджені питання.

Окремо в банку переконували, що після цього журналіст з оператором «без будь-якого перешкоджання залишили приміщення банку з усією записувальною та освітлювальною технікою». Опубліковане «Схемами» відео це спростовує.

Окремо керівниця проєкту Наталія Седлецька заявила, що журналіст не погоджувався на спілкування з Мецгером «не під запис». Вона наполягає, що знімальна група «спрацювала професійно, чітко виконуючи посадові інструкції».

За фактом перешкоджання журналістській діяльності поліція відкрила кримінальну справу. Порушникам загрожує максимальне покарання у вигляді штрафу до 850 гривень, арешту до шести місяців або обмеження волі до трьох років.