Скільки зброї на руках в українців?
Напередодні одеська поліція, прибувши «перевірити інформацію» за однією з адрес, наразилася на озброєний спротив підозрюваного. У результаті стрілянини загинуло троє людей, ще троє наразі перебувають у лікарні.
У приміщенні, поблизу якого сталася стрілянина, поліцейські знайшли вхід у катакомби, де був цілий арсенал зброї. А в помешканні нападника виявили також сумку з гранатами.
Скільки зброї сьогодні мають українці та чи може це стати проблемою, розбиралося Громадське.
З початку війни на Донбасі кількість вироків суду за статтею про незаконне поводження зі зброєю в Києві зросла на 55%. Про це свідчать дані Єдиного реєстру судових рішень.
Рекордсмен — Волинська область, тут кількість засуджених за порушення статті 263 Кримінального кодексу України зросла вдвічі: якщо від 2010 до 2014-го винесли 97 таких вироків, то від початку бойових дій на Донбасі їх уже понад дві сотні.
На руках у громадян може бути до 5 мільйонів одиниць незареєстрованої легкої вогнепальної зброї, — Георгій Учайкін, «Українська асоціація власників зброї»
Загалом по всій країні, не враховуючи Криму, Донецької та Луганської областей, де багато судів перестали працювати, кількість вироків зросла на майже 13%.
Сірим позначено окуповані території та анексований Крим
Попри те, що в Донецькій області частина судів не працює, кількість вироків зросла майже на 40% — з 943 до 1302. Водночас на Луганщині зменшилася вдвічі — з 1102 до 593.
На сьогодні на руках у громадян може бути до 5 мільйонів одиниць незареєстрованої легкої вогнепальної зброї, каже голова Наглядової ради громадської організації «Українська асоціація власників зброї» Георгій Учайкін.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Полторак наказом обмежив себе у праві нагороджувати цивільних зброєю.
Натомість радник глави МВС Іван Варченко зазначає, що цифра далека від реальності. Офіційно на руках українців 1 мільйон 200 тисяч одиниць зареєстрованої зброї, а нелегальної — не більше 300 тисяч:
«Зброя має звідкись приїхати. Звідки вона може приїхати, якщо до 2014-го в Луганській та Донецькій областях було 400 тисяч одиниць офіційно зареєстрованої зброї. Навіть якщо уявити, що бойовики нічого не крали і вся вона лишилася в людей, і всю її контрабандою перевезли на мирну територію, то це все одно не 5 мільйонів».
Щороку правоохоронці вилучають від 1000 до 2500 одиниць стрілецької зброї й легких озброєнь, ідеться в матеріалі про незаконний обіг вогнепальної зброї в Україні. Автор дослідження Антон Мартинюк уважає, що відсутність закону для регламентації виготовлення та володіння зброєю ускладнює контроль та блокування її незаконних потоків.
У 2017-му поліція вилучила тисячу пістолетів, 78 гранатометів, автомати, обрізи, гвинтівки, 240 тисяч набоїв, понад дві тисячі гранат і 72 вибухові пристрої
За словами Варченка, в Україні навпаки треба посилити вимоги для надання громадянам зброї:
«Українці мають дуже вільний доступ до вогнепальної зброї. Практично в нас один з найліберальніших у світі законів щодо доступу громадян до зброї. А враховуючи корупцію, зрозуміло, що ліберальність та вільний доступ можуть бути проблемою. І США, і Британія, і Австралія свого часу лібералізували законодавство, але наразі вже шукають, як обмежити доступ до вогнепальної зброї».
Також Варченко вважає, що дозвіл на короткоствольну зброю «внесе хаос».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Озброєна «благодійність»: якою ціною МВС дістається нагородна зброя
У 2017-му поліція вилучила 2,5 тисячі одиниць вогнепальної зброї: майже половина — це пістолети, 78 гранатометів, а також автомати, обрізи та гвинтівки. Також правоохоронці вилучили 240 тисяч набоїв, понад дві тисячі гранат та 72 вибухові пристрої.
Згідно з офіційною інформацією МВС, за 2017 рік поліція задокументувала майже вісім тисяч фактів незаконного поводження зі зброєю.
На 73% більше людей причетні до незаконного обігу порівнянно з 2016-м.