Служитиме той, хто менше платить у казну? Можливі зміни до мобілізації та їхні ризики
Право на Надання відстрочки від мобілізації до Збройних сил України.«бронь» для тих, хто сплачує більшу суму податків. Саме таку пропозицію до нового законопроєкту про мобілізацію вже кілька днів обговорюють у медіа та соцмережах. Логіка проста — плати або служи. Які ризики та переваги можуть бути від такого потенційного рішення і чи йдеться про соціальну несправедливість — читайте в матеріалі hromadske.
«У Кабміні відчули потенційне напруження»
Публічних розмов про таку зміну серед представників української влади майже немає, але все ж така ідея існує. Це підтвердило і джерело hromadske у Верховній Раді. За інформацією «Суспільного», питання включення до законопроєкту положень про бронювання парламентська фракція «Слуги народу» може розглянути вже на наступному своєму засіданні.
«Ще перед Новим роком з’явилася така інформація, але Кабмін відклав ухвалення цієї постанови. Очевидно, вони відчули потенційне соціальне напруження через це. Однозначно, це не виглядатиме в очах людей справедливо, хоч логіка певна за цим рішенням є», — зауважив співрозмовник hromadske у фракції «Слуга народу».
Очевидно, що армію фінансують із надходжень у бюджет, зокрема з податків. Президент Зеленський наприкінці 2023-го стверджував: «один воїн — це 6 людей у цивільному житті, які сплачують податки». Втім, ідея з «бронею» за податки може створити інші проблеми.
«Хто умовно багатий, той отримує таким чином "бронь"; а тих людей, які мають невисоку зарплату, відправлятимуть в армію. Це може обернутися соціальним вибухом», — вважає наше джерело.
Трохи деталей
Ідею бронювання від мобілізації за податковим принципом запропонував Офіс президента — про це писав Forbes із посиланням на власні джерела. А можливих варіантів такого рішення є кілька.
Наприклад, право на бронювання можуть отримати ті, хто сплачує щонайменше 6 тисяч грн Податок на доходи фізичних осібПДФО щомісяця. Так, необхідний мінімальний оклад становитиме 33,4 тисячі грн. Ще 22% від цієї суми має сплатити роботодавець як Єдиний соціальний внесокЄСВ.
Для розуміння: за даними розміщених на платформі Work.ua понад 180 тисяч вакансій, середня зарплата в Україні — 19 тисяч грн, у Києві — 21,5 тисячі грн. А за даними Пенсійного фонду, середня місячна зарплата в країні за вересень 2023 року становила трохи більш як 14 тисяч грн.
Інша запропонована схема: звільнити від мобілізації тих, за кого роботодавець платить 14,5 тисяч грн на місяць ЄСВ, тобто це офіційно оформлені працівники (і не Фізичні особи-підприємціФОПи), які отримують зарплату Ставка ЄСВ — 22% від заробітної плати66 тисяч гривень. Так само обговорюють звільнення від служби й фахівців IT-компаній, які приєдналися до Це віртуальна вільна економічна зона зі спеціальним податковим, фінансовим і правовим режимом. Її «резидентам» обіцяють особливий правовий статус, спеціальне оподаткування і лібералізовані трудові відносини.«Дія.City». Для цього вони мають заробляти щонайменше 121 732 гривні за курсом НБУ від 5 січня 2024 року3200 доларів на місяць, і, відповідно, платити з них податки.
Бронювання може відбуватися через держреєстри. Принцип такий: коли військовозобов’язаний сплатив необхідний податок і в нього все гаразд із документами, то в реєстрі «Оберіг» генерується QR-код про бронювання, який діє 45 днів.
Що кажуть економісти?
Логіка в цій ідеї є — відповів у коментарі hromadske економіст Анатолій Амелін з «Українського інституту майбутнього». Так, кожна війна потребує ресурсів для захисту. Тож громадяни, які сплачують більше податків, для фінансування армії формально більш корисні.
Водночас він вважає, що неправильно за майновою ознакою розмежовувати людей. Це може збільшити ризики соціальних конфліктів. Економіст наголосив, що всі громадяни мають бути залученими до оборони, а держава має визначати, хто і де буде більш ефективним.
Плюс цієї ідеї — вона може стати інструментом боротьби з корупцією, щоб «виманювати» працівників і роботодавців із зарплатні «в конвертах» на легальні платежі. Та для цього, на думку Амеліна, потрібен суспільний договір, щоб усі українці домовились: «Так, це буде добре».
Як відзначив у розмові з hromadske директор «Центру економічної стратегії» Гліб Вишлінський, потрібен серйозний діалог із партнерами, що перемога та навіть перемир'я з позиції сили вимагають більших витрат. Це означає повне покриття партнерами всіх невійськових бюджетних витрат і забезпечення зброєю.
У разі їхньої згоди, потрібне максимальне закриття дірок податкової системи, а також підвищення податків для всіх. Це дасть ресурс на мобілізацію і належну підготовку додаткових мобілізованих, які замінять тих, хто тоді потенційно зможе піти на ротацію.
Альтернативний зовнішній бюджетній підтримці варіант — конфіскація і передача Україні російських активів за кордоном уже зараз для воєнних потреб. Але тоді цих коштів не залишиться на відбудову зруйнованого росіянами.
«Якщо партнери не дадуть своїх грошей і не передадуть російських активів, то з економічно прийнятних, але суспільно суперечливих варіантів залишається бронювання тих, хто платить суттєві податки, — це призведе до легалізації робочих місць з оплатою “в конвертах” чи через ФОПи, додаткових доходів бюджету», — зазначив Вишлінський.
Експерт також додав, що всі інші варіанти завдадуть сильного удару по економіці й добробуту населення: або дуже велике збільшення податків зі збільшенням «тінізації», або друк грошей та інфляційний податок на всіх.
Буде дискримінація?
Президент Київської школи економіки Тимофій Милованов написав у Facebook, що вона і так є. Зокрема, нині багато заможних українців відкуповуються від армії хабарями чи домовляються служити в більш безпечних місцях.
Милованов висловив думку, що за таких умов єдиний можливий справедливий механізм мобілізації — це лотерея. Він особисто не вважає це правильним підходом, але метод сліпого жеребу справді вже використовували в історії: наприклад, у США під час Громадянської війни.
Водночас соціолог та гендиректор Київський міжнародний інститут соціології — приватний аналітичний центр, що є членом Соціологічної асоціації України та міжнародних профільних спільнот.КМІС Володимир Паніотто в коментарі hromadske сказав, що із соціологічного погляду більш важливі позиції в суспільстві вище оплачуються. Тому перевага такої ідеї в тому, що мобілізація менше зашкодить економіці й буде ефективнішою для боротьби з ворогом. Але така система навряд чи буде сприйматися як справедлива.
«Ця ідея, ймовірно, буде позитивно сприйнята тими, хто має високу зарплату, але таких меншість. Більшість, найімовірніше, сприйме [її] як несправедливу. Тим більше, що в багатьох людей із часів соціалізму залишилося несприйняття диференціації рівня добробуту взагалі», — додав він.
Милованов каже і про альтернативу — добровільну армію. На його думку, для цього слід створити такі умови й зарплати, що люди самі будуть зацікавлені туди йти. Але й тут усе залежить від того, що хтось має працювати та сплачувати податки. Тому державі все ще важливо, аби продовжували працювати ті, хто їй дає більше грошей.
Співавторка: Ірина Дудко