Смертна кара та амністія: у Раді назвали питання, які не підніматимуть на референдумі

На всеукраїнський референдум виноситимуть всі питання, які хвилюватимуть громадян, водночас буде низка винятків.

Про це повідомив перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю виданню «Фокус».

Так, до списку винятків потраплять питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності країни, а також розпалювання національної, міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі.

Також не голосуватимуть українці за питання податків, амністії й органів правопорядку, суду.

«Тобто мова про відділення територій йти не може. Важливо розуміти: на референдум виноситься тільки одне питання, його формулювання повинна бути чіткою, а відповідь — або «так», або «ні», без варіантів», — пояснив Стефанчук.

На уточнення, чи може розглядатися на референдумі питання вступу України до Євросоюзу та НАТО, він відповів, що «в українців має бути шанс висловитися, якщо народ вважатиме таке питання доречним».

Перед написанням тексту законопроєкту його автори проводили закриту соціологію. Як повідомив Стефанчук, українців цікавить питання того, чи потрібно повертати в законодавче поле смертну кару.

«Мені здається, референдум не просто повинен відповідати на гострі питання, але запобігати спробам порушень прав людини. Оскільки заборона смертної кари передбачено шостим і тринадцятим протоколами Європейської конвенції, то питання її легалізації не може бути винесено на референдум», — додав він.

Нагадаємо, 9 червня 2020-го президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт про всеукраїнський референдум. 17 червня цей проєкт закону підтримав профільний комітет. Відтак 18 червня парламент у першому читанні підтримав цей президентський законопроєкт.