Снайпер рф застрелив українського фіксера та поранив італійського журналіста на Херсонщині. Що відомо?
26 квітня російські окупанти обстріляли в районі Антонівського мосту на Херсонщині італійського журналіста Коррадо Зуніно та його помічника—фіксера з України Богдана Бітіка. Кореспондент з Італії отримав поранення та був госпіталізований. Українець загинув на місці.
Про це розповів сам Коррадо Зуніно, який працював в Україні для видання La Repubblica.
Богдан Бітік був фіксером — місцевим найманим координатором, який допомагає організувати робочий процес журналістам під час закордонних відряджень. У парі з італійським журналістом Зуніно він потрапив у засідку, ймовірно, російських снайперів у Херсонській області, пише La Repubblica.
Фото La Repubblica, ліворуч — Богдан Бітік, праворуч — італійський журналіст Коррадо Зуніно
Глава Офісу президента Андрій Єрмак, який першим повідомив про обстріли Херсонщини 26 квітня, писав, що іноземний представник преси постраждав під час обстрілу в районі Антонівського мосту — мосту через Дніпро, який з'єднував Херсон із лівобережжям.
Зуніно в коментарі для свого видання розповів, що репортери пройшли три блокпости, Богдан спілкувався з українськими військовими, і вони пропустили їх «без проблем».
Тоді він почув «шипіння» і побачив бездиханного колегу на землі. Сам італійський журналіст отримав поранення.
«Я виповз із лінії вогню. Я біг, поки не минув цивільну машину. Я був весь у крові, мене довелося везти до лікарні в Херсон. У мене чотири поранення, але мені надали чудову допомогу. Я кілька разів намагався зателефонувати Богдану, він не відповів. Він був моїм великим другом, це нестерпні страждання», — розповів журналіст.
Зуніно в коментарі La Repubblica заявив, що «це не була зона бойових дій», а обидва чоловіки чітко ідентифікували себе як журналістів. Італієць зазначив, що в нього була куртка з написом Press. А з фото видно, що з лицьового боку бронежилета, який вилучили поліцейські, витягли кулю.
Фото La Repubblica
Чи була така сама куртка та бронежилет у Богдана Бітіка, La Repubblica не зазначає. Інститут масової інформації з посиланням на джерела у ЗСУ пише, що українець був без бронежилета, лише одягнений у жилет із написом «Преса».
Зуніно надали допомогу та госпіталізували до херсонської лікарні з пораненням плеча. Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні повідомив, що Зуніно почувається добре, за його станом стежитиме посольство Італії в Києві. Він додав, що перебуває на зв'язку із главою МЗС України Дмитром Кулебою щодо цього питання.
Тим часом інформації про долю його українського колеги не було. В Оперативному командуванні «Південь» нам відповіли, що не коментуватимуть інцидент. А прокуратура Херсонської області повідомила, що почала розслідування через поранення журналіста іноземного видання та загибель цивільного.
Згодом видання La Repubblica назвало ім'я українського фіксера та опублікувало офіційне повідомлення щодо його загибелі.
«Керівництво та газета об’єдналися навколо сім’ї Богдана Бітіка, який загинув сьогодні в Херсоні, працюючи разом із нашим колегою Коррадо Зуніно, щоб розповісти історію дедалі більш жорстокої війни. Жертовність Богдана залишається прикладом найкращої журналістики в найважчих умовах. Підтримка від усієї редакції адресується Коррадо Зуніно, який отримав поранення», — йдеться в повідомленні.
Фото La Repubblica. Богдан Бітік — перший зліва
Вже наступного дня Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Мінкульті заявив, що Зуніно ігнорував застереження українських військових: не повідомив про свою роботу в місті відповідальних пресофіцерів, а вже на місці проігнорував завчасні попередження українських військових про небезпеку та крики: «Danger, sir!»
«Зуніно як керівник був зобовʼязаний проконтролювати, щоб учасник його групи був не лише в жилеті з написом PRESS, а й із бронею всередині нього. Але італієць порушив правила поведінки для журналістів в умовах бойових дій. У будь-якому разі вбивство та поранення журналістів є черговим воєнним злочином рф», — заявили в центрі.
«Суспільному» в пресслужбі обласної прокуратури повідомили, що тіло загиблого фіксера евакуювали та відвезли до моргу для судмедекспертизи 26 квітня. А речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк сказала, що Бітік не мав акредитації ЗСУ, також група додатково не отримала дозвіл на роботу в «червоній» зоні.
«Дозволу в них не було, вони не зверталися до військових, проїхали в "червону" зону з порушенням правил. Якимось чином оминули блокпости», — сказала Гуменюк.
За даними ІМІ, Богдан Бітік став 54 медійником, який загинув унаслідок російської агресії, та дев'ятим медійником, який загинув під час виконання журналістської діяльності. У нього залишилися дружина і син.