Соломонові Острови хочуть заблокувати Facebook, бо він підриває «національну єдність». До чого тут корупційний скандал?
Уряд Соломонових Островів — острівної держави неподалік Нової Зеландії — оголосив про плани тимчасово заблокувати Facebook начебто для боротьби з кібербулінгом і наклепом. Опозиція й активісти розкритикували цей крок, кажучи, що він пов’язаний із оприлюдненням у соцмережі документів про корупцію у владі.
Про це повідомляє The Solomon Times.
Плани тимчасово заблокувати Facebook на Соломонових Островах ухвалив уряд країни 17 листопада. Профільний міністр із питань зв’язку і цивільної авіації Петер Шанель Аґовака заявив, що такий крок є реакцією на «образи» та «наклеп» проти членів уряду в соцмережі.
«Нині використання інтернету на Соломонових Островах потрібно належним чином урегулювати, щоб уберегти нашу молодь від шкідливого контенту. Нині законів, що б регулювали інтернет, не існує, і навіть малі діти можуть завантажувати шкідливі речі з мережі», — сказав тоді Аґовака.
Необхідність тимчасово заблокувати Facebook повторив і прем’єр країни Манассе Согаваре 23 листопада. Втім він додав, що уряд «відкритий до конструктивних пропозицій, які допоможуть вирішити цю проблему».
До чого тут корупційний скандал?
Під «проблемою», зазначає ABC News, мається на увазі корупційний скандал, пов’язаний із Facebook. Кілька тижнів тому в соцмережі з’явилися документи, які показували розподіл урядовцями коштів, виділених для боротьби з коронавірусом. Через це уряд зазнав жорсткої критики у Facebook.
Очільниця антикорупційної організації Transparency Solomon Islands Рут Лілокула вважає, що саме корупційний скандал став причиною рішення уряду ухвалити механізм блокування Facebook. Вона називає це «свідченням того, що наш уряд стає все більш авторитарним».
Розкритикували заяви про тимчасове блокування Facebook і в опозиції. Її лідер Метью Вейл назвав наміри уряду заблокувати соцмережу «жалюгідними» й «несправедливими», а причини для цього — «недостатньо обґрунтованими».
Хто ще, окрім Соломонових Островів, блокує Facebook?
Нині Facebook країна не заблокувала — йдеться лише про наміри це зробити. Утім Соломонові Острови — не перші, хто висловив таке бажання: про блокування соцмережі говорили і в Самоа, Папуа-Новій Гвінеї та на Фіджі.
Нині лише дві країни світу повністю заблокували в себе Facebook — це Китай та Іран. У Північній Кореї соцмережа формально не заблокована, але доступ до інтернету вкрай обмежений.
Уряд Соломонових Островів в особі профільного міністра Аґоваки запевняє, що крок влади не є наступом на свободу слова і не зачепить ЗМІ. Facebook же ж заявив, що обговорює блокування з місцевою владою, додавши, що цей крок «вплине на тисячі жителів Соломонових Островів, які використовують наші послуги для спілкування й обговорень у Тихоокеанському регіоні».
Станом на жовтень 2020 року користувачами Facebook є близько 120 тисяч жителів Соломонових Островів, із них найбільше людей віком 18-24 років, зазначає The Solomon Times.