Союзники України назвали конструктивною участь Китаю у саміті в Саудівській Аравії — FT

Союзники України заявили, що вважають конструктивною участь Китаю у дводенному саміті в Саудівській Аравії щодо України. Вони припускають, що КНР може брати участь і в подальших перемовинах, що стосуються миру в Україні.

Про це пише Financial Times із посиланням на європейських чиновників.

За словами співрозмовників видання, Китай дав сигнал про свою готовність брати участь у подальших міжнародних перемовинах щодо врегулювання війни рф проти України.

FT зазначає, що зустріч у Джидді завершилися без «значних зрушень». Водночас присутність Китаю, який раніше відмовився брати участь у подібних переговорах у Копенгагені, була розцінена як перевага для Києва та стала головною подією заходу.

«Лише присутність Китаю свідчить про те, що росія стає все більш і більш ізольованою», — сказав FT європейський дипломат.

Ще один європейський посадовець вважає, що Китай «брав активну участь і позитивно поставився до ідеї третьої зустрічі на цьому рівні».

Про саміт 

У Джидді, що в Саудівській Аравії, 5–6 серпня відбулися міжнародні консультації щодо принципів миру для України. Це друга така зустріч після того, як у червні в столиці Данії, Копенгагені, започаткували відповідний формат. Він передбачає зустрічі представників провідних країн світу, де обговорюють принципи сталого і справедливого миру для України.

На зустрічі було представлено понад 40 держав, що майже втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені. Зокрема, саміт відвідали Індія, Бразилія, Катар, Аргентина, Об’єднані Арабські Емірати та Південно-Африканська Республіка.

«Це свідчить про надзвичайну зацікавленість світу у встановленні стійкого й тривалого миру», — зазначили в Офісі президента.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак, який очолював українську делегацію на саміті, заявив, що це були «продуктивні консультації», хоча й додав, що «були різні погляди».

В ОП кажуть, що зустріч стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною. Так, більшість держав-учасниць уже визначили свою роль у реалізації окремих пунктів «формули миру».

Що ще відомо про позицію Китаю? 

Видання The Wall Street Journal писало, що Китай змінює свою позицію стосовно війни в Україні та, ймовірно, погоджується на розгляд української «формули миру» для врегулювання війни.

Пекін дедалі більше стикається з ризиками, спричиненими війною рф проти України. І хоча Китай досі намагається зберегти нейтралітет і негласну підтримку росії, останнім подразником став вихід рф із «зернової угоди», адже Пекін був одним із найбільших покупців українського зерна, йдеться у матеріалі.

Що передбачає «формула миру» Зеленського?

У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський на саміті лідерів «Великої двадцятки» (G20) запропонував 10 кроків до миру, які передбачають відновлення територіальної цілісності України:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.