На саміті в Саудівській Аравії, де говорили про мир для України, був і Китай. Чому це важливо?
На саміті в Саудівській Аравії 5 серпня відбулися міжнародні консультації щодо ключових принципів миру для України. Стало відомо, які країни брали участь.
Про це повідомив Офіс президента.
Трохи контексту
Так, у Джидді, що в Саудівській Аравії, відбулася друга така зустріч після того, як у червні в столиці Данії, Копенгагені, започаткували відповідний формат. Він передбачає зустрічі представників провідних країн світу, де обговорюють принципи сталого і справедливого миру для України.
Американська газета The Wall Street Journal писала раніше про плани Саудівської Аравії провести на початку серпня дводенні мирні перемовини щодо України. Запрошення отримали представники 30 держав, серед них Китай, Бразилія та Індія. Однак повний перелік країн не був відомий.
Переговори покликані переконати країни Південної Америки, Африки та Південно-Східної Азії підтримати мирний план України, який передбачає припинення війни шляхом повернення українських територій, які тимчасово окупувала росія.
Згодом в Офісі президента України підтвердили, що в Саудівській Аравії відбудеться зустріч щодо «формули миру» Володимира Зеленського.
Чому це важливо?
В Офісі президента зазначили, що загалом у Джидді було представлено понад 40 держав, що майже втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені.
«Це свідчить про надзвичайну зацікавленість світу у встановленні стійкого й тривалого миру», — зазначили у відомстві.
Зокрема на саміті були присутні Китай, Індія, Бразилія, Катар, Кувейт, Йорданія, Аргентина, Бахрейн, Єгипет, Об’єднані Арабські Емірати, Південно-Африканська Республіка та інші.
Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква перед самітом казав, що жоден із 40 лідерів, які планують взяти участь у саміті, не висловив заперечень щодо необхідності української «формули миру».
Видання The Wall Street Journal писало, що Китай змінює свою позицію стосовно війни в Україні та, ймовірно, погоджується на розгляд української «формули миру» для врегулювання війни.
Пекін дедалі більше стикається з ризиками, спричиненими війною рф проти України. І хоча Китай усе ще намагається зберегти нейтралітет і негласну підтримку росії, останнім подразником став вихід рф із «зернової угоди», адже Пекін був одним з найбільших покупців українського зерна, йдеться у матеріалі.
Як минув саміт у Саудівській Аравії?
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак, який очолював українську делегацію на саміті, заявив, що це були «продуктивні консультації».
«Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована "формула миру" президента Зеленського», — зазначив він.
В ОП кажуть, що зустріч у Джидді стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною. Так, кожна держава-учасниця консультацій має змогу проявити лідерство у глобальних зусиллях заради миру.
«І більшість із них уже визначили свою роль у реалізації окремих пунктів формули. Сторони погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру», — йдеться у повідомленні.
росію на саміт не запрошували.
Що передбачає «формула миру» Зеленського?
У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський на саміті лідерів «Великої двадцятки» (G20) запропонував 10 кроків до миру, які передбачають відновлення територіальної цілісності України:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.
- Поділитися: