Сперма може існувати понад 200 років в умовах космічної радіації. А отже, людство зможе розмножуватися за межами Землі
Група японських дослідників встановила, що сперма може зберігатися в космосі понад 200 років і при цьому використовуватися з репродуктивною метою. Науковці вважають, що це свідчить про здатність людства розмножуватися й на інших планетах, де перші людські колонії можуть з’явитися вже в цьому столітті.
Як повідомляє AFP, про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому 11 червня в науковому виданні Science Advances.
Умови перебування в космосі суттєво відрізняються від того, що відчувають люди на Землі. Йдеться не лише про мікрогравітацію, через яку, зокрема, люди втрачають вагу й навіть починають гірше бачити. Є ще космічна радіація, від якої нас захищає атмосфера Землі і вплив якої на людей до кінця не відомий. Вона може бути перешкодою на шляху до опанування космосу.
Ще у 2013 році Терухіко Вакаяма та його колеги з Яманасівського університету в Японії направили до Міжнародної космічної станції три коробки із загалом 48 ампулами сублімація — процес консервації, за якого продукт спершу заморожують, а потім у вакуумних умовах прибирають із нього вологусублімованої сперми мишей. Спосіб сублімації обрали тому, що сперму таким чином можна було зберігати за кімнатної температури без використання морозильника.
Вакаяма з колегами хотіли перевірити, чи вплине космічна радіація на сперматозоїди — зокрема, чи буде пошкоджена їхня ДНК, що призведе до мутацій у народжених із них мишей. Ампули із сублімованою спермою повертали на Землю з певною періодичністю: через дев’ять місяців, через два роки й через шість років від початку експерименту.
По поверненні на Землю сперму Повторне насичення попередньо зневоложеної речовини вологоюрегідрували й використовували для запліднення самок мишей. Потім науковці спостерігали за ростом і розвитком мишенят, що народилися. Усього їх було 168 — і всі з них, за словами Вакаями, «мали нормальний вигляд», а в їхніх генах «не було виявлено аномалій». Друге покоління мишей також народилося без виявлених дефектів.
Вакаяма пояснює, що сублімація сперми дозволяє підвищити її стійкість до негативного впливу космічної радіації. За підрахунками науковця та його колег, загалом така сперма може зберігатися в космічних умовах понад 200 років.
«У майбутньому, коли нам доведеться переселятися на інші планети, нам потрібно зберігати різноманіття генетичного матеріалу — і це стосується не лише людей, а й домашніх та хатніх тварин», — пишуть японські дослідники у статті.
Вони додають, що в разі, якщо Землю спіткає катастрофа, поширення генетичного матеріалу в космосі може стати шансом для людей зберегти свій вид. Але для цього потрібно провести аналогічні експерименти над яйцеклітинами, щоб встановити, як вплив космічної радіації переживають вони.