Чули, що в чоловіків стає все менше сперматозоїдів? Нове дослідження стверджує, що це, ймовірно, перебільшення

Група науковців із Гарварду й Масачусетського технологічного інституту поставили під сумнів висновки дослідження 2017 року — там стверджувалося, що кількість сперматозоїдів у чоловіків знижується, що може призвести в майбутньому до втрати здатності розмножуватися.
Як повідомляє The New York Times, про це йдеться в публікації в науковому виданні Human Fertility.
У 2017 році американська науковиця Шона Свон разом із колегами здійснила метааналіз 7500 досліджень, присвячених підрахунку кількості сперматозоїдів у сім’яній рідині. Зрештою, вони обрали 185 досліджень, у яких фігурували 43 тисячі чоловіків з усього світу.
Аналіз Свон і колег показав, що з 1973 року кількість сперматозоїдів загалом скоротилася на майже 60%. Про дослідження заговорили в лютому і навесні 2021 року, коли науковиця у співавторстві зі Стейсі Коліно видала свою книгу «Зворотний відлік» (Count Down).
«Нинішній стан справ у сфері репродуктивного здоров’я не може тривати довго, не загрожуючи виживанню людства. Це глобальна екзистенційна криза», — пишуть Свон і Коліно у своїй книзі.
Нині ж дослідники під керівництвом професорки Гарвардського університету Сари Річардсон переглянули роботу Свон і колег і виснували, що висловлені в ній побоювання щодо скорочення сперматозоїдів є перебільшеними.
Зауваження Річардсон та колег стосуються передусім обраного в роботі 2017 року критерію — кількості сперматозоїдів — як показника репродуктивного здоров’я чоловіків. Але він не є достатньо надійний: наука не знає «оптимального» числа сперматозоїдів.
Так, за даними дослідження ВООЗ, ймовірність зачаття дитини майже не змінюється зі збільшенням концентрації кількості сперматозоїдів від 40-50 мільйонів на мілілітр сперми. (При цьому «нормальним» там називають цей показник у межах 15-250 мільйонів).
«Подвоєння концентрації сперматозоїдів із 25 до 50 мільйонів не подвоює ваші шанси [на зачаття]. А подвоєння зі 100 до 200 мільйонів не лише не подвоює, а й фактично вирівнює їх. Тому відношення між кількістю сперматозоїдів і репродуктивністю незначне», — пояснює NYT Алан Пейсі, редактор Human Fertility.
Крім того, на утворення сперматозоїдів в яєчниках необхідно близько двох місяців, зауважують Річардсон із колегами, а тому дані про кількість сперматозоїдів у конкретний період часу не є достатньо репрезентативними.
Сумніву піддається й ключовий аргумент дослідження Свон. Вона вказує, що кількість сперматозоїдів скорочується передусім через поширення гормонально активних речовин — вони поширені в сучасній побутовій хімії.
А Річардсон із колегами припускає, що кількість сперматозоїдів може просто з часом коливатися, і глобального тренду на їхнє зменшення ми не спостерігаємо. Щоправда, оскільки даних за роки до 1970-х у нас немає, перевірити цю гіпотезу складно.
Водночас автори обох досліджень погоджуються з тим, що питанню репродуктивного здоров'я чоловіків слід приділяти більше уваги. Адже станом на зараз принаймні половина всіх випадків безпліддя пов'язана з чоловічим здоров'ям.
- Поділитися: