Справа Гандзюк: свідок Павло Пилипенко пішов на угоду зі слідством та отримав умовний вирок

Свідок у справі вбивства Катерини Гандзюк та підозрюваний член херсонської організованої злочинної групи Павло Пилипенко, якому нібито напередодні надходили погрози від голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера (підозрюваного замовника нападу на Гандзюк), пішов на угоду зі слідством і отримав умовний вирок.
Цю інформацію hromadske підтвердив прокурор у справі вбивства Катерини Гандзюк Андрій Синюк. За його словами, Пилипенко отримав п’ять років умовно з випробувальним терміном у три роки за масові заворушення біля Олешківської райради у 2018 році. Відповідне рішення 9 липня ухвалив Цюрупинський суд Херсонської області.
Павлу Пилипенку повідомили про підозру 20 січня після спецоперації на Херсонщині та інкримінували створення злочинної організації, масові заворушення та умисне пошкодження, знищення чужого майна (статті 255, 294, 194 ККУ). Разом з ним підозри оголосили Сергію Торбіну, Сергію Бразі та членам громадського формування з Нової Каховки «Ніхто крім нас».
Пилипенка взяли під варту та утримували в ізолятор тимчасового триманняІТТ СБУ. Згодом на деякий час його переводили в Лук’янівське СІЗО, де він нібито і отримував погрози нібито від людей Володимира Батарейного (нібито відомого на прізвисько «Батара»), який може бути пов’язаний із Владиславом Мангером.
У підозрі Пилипенку йшлося про два епізоди 2018 року.
- За даними слідства, Ігор Павловський хотів помститися громадським активістам «Спілки учасників АТО» Олександру Цегельнику та Юрію Марудову за їхню громадську діяльність в Олешківському районі Херсонської області. Так, у квітні 2018 року Павловський надав усну вказівку Пилипенку та Бразі підпалити їхні автомобілі. Вночі 13 квітня автомобілі підпалили.
- Другий епізод стався у травні 2018 року. За даними слідства, Ігор Павловський організував масові заворушення під Олешківською районною радою. Метою було недопущення депутатів 7-го скликання на роботу, щоб вони не змогли проголосувати за висловлення недовіри голові Олешківської районної держадміністрації Олені Кравченко-Скалозуб. Слідство встановило, що з останньою Ігор Павловський підтримував дружні стосунки.
За даними слідства, Павловський надав усну вказівку Торбіну та Пилипенку знайти інших людей для масових заворушень і залякування. Ті, своєю чергою, залучили членів громадського формування «Ніхто крім нас», зокрема Руслана Агаєва, Максима Карого, Генріха Тарасенка, Максима Горєлого, Миколу Присяжного та інших — загалом близько 50 осіб.
Також слідство встановило, що Сергій Торбін проінструктував їх — у разі бажання будь-кого потрапити до будівлі — вчиняти насильство щодо них. Ігор Павловський на місці спостерігав за діями своєї групи, стверджує слідство. У сутичці постраждали Діденко, Богачов, Цегельник, Беспечанський та Панахов.
Слідство встановило, що саме Пилипенко вдарив кулаком потерпілих Богачова та Діденка. Висновки експерта від 9 січня 2020 року встановили, що трьом із восьми потерпілим завдали тілесні ушкодження, які спричинили тривалі розлади здоров'я.
Сам підозрюваний раніше зазначив, що станом на 2018 рік він не спілкувався з Ігорем Павловським, Сергієм Торбіним та Сергієм Брагою. А також додав, що під Олешківською РДА він був з благих намірів, а активісти, які там були — провокували.
У коментарі hromadske Пилипенко додав, що з Владиславом Мангером познайомився лише у 2018 році, коли вирішувалося питання надання статусу учасника бойових дій колишнім військовим. Також він додав, що з Павловським спілкувався виключно з питань волонтерства, а з Сергієм Торбіним познайомився на війні.
За словами прокурора Ярослава Ущепівського, у 2018 році до одного зі свідків у справі в лікарню приходили Сергій Брага та Павло Пилипенко. Вони запропонували йому надати недостовірні свідчення правоохоронцям стосовно Олександра Цегельника: пропонували йому грошову винагороду та закриття кримінального провадження за інкриміноване йому незаконне зберігання зброї.
Питання про закриття кримінального провадження мав вирішити тодішній народний депутат та заступник голови комітету з питань правоохоронної діяльності Микола Паламарчук. Помічником останнього був Ігор Павловський. Микола Паламарчук у коментарі hromadske зазначив, що ніколи й нікому не сприяв у закритті справи.
Друг Катерини Гандзюк, активіст із Херсонщини Олександр Власов у коментарі hromadske розповів, що Павло Пилипенко на прізвисько «Золотий» ще з 90-х років займався викраданням автомобілів. За це він отримав термін ув’язнення.
«У 2005 році його судили за крадіжку. Він був в оперативна злочинна групаОЗГ Москалів (Олексій Левін та його батько — ред.), він сам із "Воєнки" — це такий район, приватний сектор на Херсонщині. Вони займалися викраденням фермерів, підпалом майна місцевих мешканців. Навесні 2014-го він прийшов до "Правого сектору". З Мангером вони були знайомі ще з тих 90-х. Він у нього брав гроші для тодішнього очільника "Правого сектору". А Павловський його також почав підтягувати, бо місто маленьке», — сказав Власов.
Він додав, що також Пилипенко був знайомий добре з Євгеном Рищуком (колишнім заступником ексголови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва — ред.).
За інформацією джерел hromadske у прокуратурі, Пилипенко раніше був тричі засуджений: за грабіж, крадіжку та ухилення від сплати аліментів.
За словами прокурора у справі, провадження щодо групи Павловського не розслідували місцеві правоохоронці, хоча вже на той час було достатньо інформації для повідомлення їм про підозру. Наразі провадження перебуває в головному слідчому управлінні СБУ під керівництвом Офісу генпрокурора.
Нагадаємо, 20 січня на Херсонщині СБУ та Офіс прокуратури провели спецоперацію та оголосили 9 підозр. Серед них двоє фігурантів справи вбивства Катерини Гандзюк.