Справа MH17: Рішення надати сепаратистам «Бук», імовірно, ухвалив путін — слідчі
Спільна слідча група (JIT) у справі щодо катастрофи малайзійського Boeing 777 рейсу MH17, який 2014 року збили над Донбасом, опублікувала новий звіт. За даними слідчих, є вагомі ознаки того, що рішення постачити сепаратистам систему «Бук» ухвалював президент рф володимир путін.
Про це йдеться у звіті JIT.
Слідчі наголошують, що Окружний суд Гааги вже визнав контроль росії над «ДНР» з 2014 року, попри заперечення російського уряду. За даними JIT, після того як сепаратисти попросили зенітні комплекси більшої дальності, їхнє прохання обговорювали в другій половині червня 2014 року в адміністрації президента рф. Після цього запит передали міністру оборони та президенту й врешті задовольнили його.
З телефонних розмов російських чиновників, зокрема помічника ставленика окупантів у Криму Сергія Аксьонова, слідчі JIT з'ясували, що лише одна людина — «Перший» — могла ухвалити рішення про військову підтримку. У записаній розмові помічник Аксьонова каже, що йдеться не про генералів чи міністра оборони. Рішення навіть відклали на тиждень, бо цей «Перший» був на саміті у Франції. Як відомо, у цей час там перебував президент рф володимир путін.
JIT зауважує, що невідомо, чи в запиті сепаратистів прямо згадується система «Бук». Але трохи пізніше їм дали більш важкі ЗРК, зокрема «Бук», який збив MH17.
То що тепер?
JIT зазначає, що хоча в новому звіті представлено багато нової інформації про різних причетних людей, наразі докази недостатньо конкретні, щоб призвести до нових судових переслідувань.
Зокрема, наразі неможливо підтвердити особи членів екіпажу «Бука», а інша конкретна інформація про це відсутня. Також неможливо з’ясувати, чому вони випустили ракету «Бук» по MH17, яке було їхнє завдання та яку інформацію вони мали, коли стріляли.
«Хоча ми говоримо про вагомі ознаки, висока планка повних і переконливих доказів не досягнута. Крім того, президент користується імунітетом на своїй посаді глави держави», — заявили у JIT.
Нагадаємо, у листопаді 2022 року суд у Гаазі визнав винними у справі MH17 трьох підозрюваних — Ігоря Гіркіна-Стрєлкова, Леоніда Харченка та Сергія Дубінського. Вони заочно отримали довічне ув'язнення. Суд схвалив виплату компенсації родичам загиблих у повному обсязі — понад 16 мільйонів євро.