Суд Гааги розпочинає розгляд справи MH17 по суті. Зібрали найголовніші матеріали hromadske про неї

Окружний суд Гааги 7 червня розпочинає розгляд справи щодо катастрофи літака рейсу MH17 по суті.
Судовий процес у цій справі триває в Нідерландах уже понад рік. Досі суд вивчав зібрані матеріали, допитував експертів і з’ясовував, чи варто розглядати альтернативні версії катастрофи, які представили адвокати одного з обвинувачених.
Зрештою, нідерландські судді під керівництвом Хендріка Стінхейса дійшли висновку, що варто розслідувати лише версію, за якою літак був збитий бойовиками з російського зенітно-ракетного комплексу «Бук».
Також судді вивчили реконструкцію збитого «боїнга», уламки якого зараз перебувають на нідерландській військовій базі Гілзе-Ріен.
Боїнг "Малайзійських авіаліній", що летів 17 липня 2014 року з Амстердаму в Куала-Лумпур, був збитий над Донбасом. Усі 298 пасажирів і членів екіпажу загинули. Уже через місяць була сформована Об'єднана слідча група (JIT) — до неї ввійшли фахівці з Нідерландів, Малайзії, Австралії, Бельгії та України.
Щоправда, імена перших підозрюваних слідчі оголосили тільки через 5 років.Усіх чотирьох обвинувачених (троє з яких — росіяни) судять заочно, і лише один із них вирішив офіційно брати участь у процесі.
hromadske усі ці роки багато писало про справу MH17. Пропонуємо добірку наших найголовніших матеріалів про катастрофу "боїнга", її розслідування, головних свідків, обвинувачених і перебіг судового процесу.
Кого підозрюють та обвинувачують
19 червня 2019 року Об'єднана слідча група вперше назвала імена чотирьох підозрюваних. Ними є росіяни Ігор Гіркін (Стрєлков), Сергій Дубінський, Олег Пулатов та українець Леонід Харченко. Зрештою, вони й стали обвинуваченими в цьому процесі.
Хто ці четверо та який саме стосунок можуть мати до збиття "боїнга”, читайте у матеріалі Анастасії Блаватнік:
Перші офіційні підозрювані у збитті «Боїнга» MH17: що про них відомо?
Хто, де і як судить
9 березня 2020 року попередні слухання щодо катастрофи MH17 розпочались у судовому комплексі «Схіпхол» у передмісті Амстердаму. Слухає справу Окружний суд Гааги.
З чотирьох обвинувачених лише один, Олег Пулатов, бере участь у процесі — через своїх нідерландських адвокатів.
Як організований процес, хто його основні дійові особи і коли може бути рішення, читайте у матеріалі Олени Куренкової:
Надія на правосуддя. Усе про справу MH17 і те, як судитимуть обвинувачених у Нідерландах
Як минув перший день суду
«Багато людей чекали на цей день роками після жахливої катастрофи у липні 2014-го, коли 298 чоловіків, жінок і дітей втратили свої життя. Ця трагедія викликала реакцію по всьому світу і мала величезні наслідки для родичів загиблих».
Після цих слів суддя, що головує, Хендрік Стінхейс, вітається з усіма присутніми в залі судового комплексу «Схіпхол», і судові слухання у справі збиття літака Малайзійських авіаліній у небі над Донбасом 17 липня 2014 року офіційно розпочинаються.
Репортаж Олександри Чернової та Олени Куренкової з Нідерландів про перше засідання суду:
Про що ми дізналися на перших засіданнях суду
Нові свідки обвинувачення (один із яких ховається за псевдо X48), допит міфічного «диспетчера Карлоса», який одразу після збиття MH17 поширював інформацію про «українські винищувачі», експертизи нідерландських криміналістів, які визначили, що єдиною версію має бути постріл із ЗРК «Бук», та багато іншого.
hromadske розповідає, що нового ми дізналися з першого етапу слухань:
Нові імена і нові докази: що стало відомо про справу MH17 за тиждень судових слухань?
А в день шостої річниці катастрофи, 17 липня 2020-го, ми аналізували все, що було відомо про неї тоді:
MH17: що зі справою через шість років після трагедії

Які є свідки катастрофи і чому не всі вони беруть участь у процесі
Російський авіаексперт Вадим Лукашевич одним із перших заявив, що версія Міноборони РФ (нібито MH17 збив український штурмовик) — брехня. Його дослідження версій катастрофи, яке Лукашевич називає «справою життя», лягло в основу версії обвинувачення в Гаазькому суді. Також він готує до публікації книгу «Трагедія MH17: правда і брехня», у якій детально аналізує всі версії, що звучали з моменту аварії літака на сході України.
Читайте матеріал наших партнерів із «Нової газети»:
Володимира Цемаха українські спецпризначенці затримали та вивезли з непідконтрольної території 27 червня 2019 року, замаскувавши під паралізованого старого чоловіка в інвалідному візку.
17 липня 2014 року нібито саме він допоміг приховати російську ракетну установку «Бук» і частину її екіпажу. На початку війни на сході України Цемах очолював один із підрозділів протиповітряної оборони бойовиків. Вважалося, що він може бути ключовим свідком у справі MH17.
Але 5 вересня 2019 року Апеляційний суд Києва звільнив Цемаха з-під варти. А потім його передали Росії в межах великого обміну полонених. Нідерланди вимагали від Росії екстрадиції Цемаха, а слідчі та прокурори змінили його статус у справі MH17 зі свідка на підозрюваного.
Читайте матеріал розслідувачів Bellingcat про те, хто такий Цемах і чому його арешт був таким важливим для розслідування збиття MH17:
«Я цей #@& ховав»: хто такий Володимир Цемах і яка його роль у справі MH17
Служба безпеки України затримала Андрія Кунавіна на початку липня 2020-го, оголосивши про арешт «позаштатного співробітника» Головного розвідувального управління РФ.
Слідство вважає, що він може бути одним із ключових свідків у справі MH17. Нібито Кунавін створив і координував розвідку «ДНР», яка постачала зброю на окуповані території Луганської та Донецької областей.
Кунавін звинувачення заперечує і додає, що навпаки — свого часу співпрацював з СБУ, але спецслужбовцям наразі невигідно про це говорити.
Читайте матеріал Вікторії Рощиної про те, хто такий Андрій Кунавін, яка його ймовірна роль у збитті «боїнга» та чи може він бути співробітником українських спецслужб:
- Поділитися: