Помпи, гроші, два депутати: що відомо про справу Розенблата

Вечір понеділка. Столичний ресторан. Один чоловік передає іншому 200 тисяч доларів. У цей момент з’являються працівники НАБУ. Отримувачем грошей виявляється охоронець народного депутата Борислава Розенблата. А готівка — це хабар його шефу.

Вечір понеділка. Столичний ресторан. Один чоловік передає іншому 200 тисяч доларів. У цей момент з’являються працівники НАБУ. Отримувачем грошей виявляється охоронець народного депутата Борислава Розенблата. А готівка — це хабар його шефу. 

Пізніше детективи затримали ще шістьох осіб: двох охоронців, помічника нардепа та навіть «антикорупційних діячів» від групи «Депутатський контроль». Усіх підозрюють у злочинній схемі, яка пов’язана з незаконним видобутком бурштину.

Громадське відповідає на основні запитання справи.  

Хто є ключовими фігурантами?

Двоє коаліційних народних депутатів.

По-перше, Борис Розенблат від «Блоку Петра Порошенка». За версією слідства, він через посередника отримав 200 тисяч доларів хабара за обіцянку вплинути на профільних чиновників, які мали б видати спеціальні дозволи на видобуток бурштину.

По-друге, Максим Поляков від «Народного фронту». Він, пояснюють слідчі, був співучасником «бурштинової схеми». Зокрема, через свого помічника Поляков отримав 7,5 тисяч доларів за внесення законопроектів, які передбачають зміни до Податкового та Митного кодексів, стверджують у НАБУ.

Депутатам загрожує до 12 років позбавлення волі.

Народні депутати Борислав Розенблат (ліворуч) та Максим Поляков Фото: УНІАН

Що саме інкримінують депутатам?

«Два народні депутати з метою отримання неправомірної вигоди від представника компанії-нерезидента, зацікавленої у видобутку бурштину в Україні, скористались правом законодавчої ініціативи, з метою «протягти» через парламент низку змін до законопроектів, які мають покращити умови господарювання для підприємства-замовника для видобутку бурштину та його реалізації», — сказав у вівторок на брифінгу голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

Яка саме компанія-нерезидент?

«Фуджейра» з Об’єднаних Арабських Еміратів. За версією слідства, загалом представники саме цієї компанії передали близько 300 тисяч доларів хабарів Розенблату, Полякову і їхнім спільникам.

За що Розенблат отримав хабар за версією слідства?

Йдеться про вплив на державні структури Держгеокадастр, Держлісагентство і Держгеонадр України, а також на місцеві прокуратури та суди.

«Згідно з задумом, бурштин мав вивозитися за заниженими цінами, а частину дійсного прибутку мали перераховувати на компанію, зареєстровану в США. За наполяганням Розенблата, співвласником компанії мала стати його сестра», — зазначив антикорупційний прокурор.

Ще за 55 тисяч доларів Розенблат, зі слів Холодницького, пообіцяв вплинути на держоргани, аби ті забрали спецдозволи у чотирьох компаній, які вже добувають бурштин у Рівненській та Житомирській областях.

Яка версія Розенблата?

Він звинувачує антикорупційні органи у «провокації» проти нього.

«Ситуація із затриманням мого помічника представниками НАБУ – це звичайна помста. <…> Я продовжую наполягати на тому, що це провокація, направлена на те, щоби знівелювати результати моєї діяльності у сфері легалізації бурштину», — написав Розенблат 20 червня у Facebook.

Борислав Розенблат (в центрі) звинувачує антикорупційні органи у «провокації» проти нього Фото: Олександр Косарєв/УНІАН

Яку саме законодавчу діяльність у цій сфері вів Розенблат?

У 2014 році він підготував законопроект «Про видобування і реалізацію бурштину». У документі пропонувалося, зокрема, спростити отримання спеціальних дозволів на видобуток бурштину. Однак, у лютому 2017 року законопроект відхилили і зняли з розгляду. Після цього Розенблат разом з колегами подав ще один законопроект про видобуток бурштину, зараз він перебуває на етапі розгляду.

Скільки тривала спецоперація правоохоронців?

Близько року. До неї були залучені співробітники американського Федерального бюро розслідувань. Також, за словами директора НАБУ Артема Ситника, в оперативних діях брали участь детективи бюро «під прикриттям».

Які подальші дії слідства?

У середу 21 червня Солом’янський суд Києва обиратиме запобіжний захід сімом затриманим у «бурштиновій справі». Спеціалізована антикорупційна прокуратура вже звернулася до Генпрокурора Юрія Луценка з поданням на зняття депутатської недоторканності з Борислава Розенблата і Максима Полякова.

Скільки залишилося часу, щоб зняти недоторканність?

Два пленарні тижні. У липні завершується шоста сесія Верховної Ради. Після цього народні депутати йдуть на канікули, і наступного разу зберуться у вересні.

Хто такий Борис Розенблат?

Заступник голови парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва.

У своїй декларації Розенблат показав, зокрема, будинок площею 700 квадратних метрів, маєток у Німеччині, яким він володіє разом з дружиною, та комплекс нежитлових будівель площею 13 тисяч квадратних метрів.

Також у декларації Розенблатів вказані 11 компаній. Серед них — молочний завод «Фаворит», Галіївський маслозавод і будівельні підприємства. Готівкою Борислав Розенблат тримає 1,7 мільйонів доларів.

Протягом 2016 року на Рівненщині силовики розслідували понад 500 кримінальних проваджень за фактами незаконного видобування бурштину-сирцю Фото: Сергій  Нужненко/УНІАН

«Бурштинові війни» на Рівненщині

У липні 2016 року керівники Генпрокуратури, СБУ та МВС заявили про здійснену на Рівненщині і в Києві спецоперацію, яка мала на меті зруйнувати злочинну схему незаконного видобутку й реалізації бурштину. До цієї схеми були причетні понад три десятки осіб. Також було здійснено понад сотню обшуків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Невиліковна лихоманка: як на Рівненщині продовжується нелегальний видобуток бурштину

Серед підозрюваних – колишній керівник Сарненської місцевої прокуратури, екс-начальник Дубровицького відділу Сарненської місцевої прокуратури, екс-працівник управління з боротьби з організованою злочинністю МВС в Житомирській області.

Останній конфлікт виник кілька днів тому, 17 червня. Неподалік села Великий Черемель сталися сутички між незаконними копачами бурштину та правоохоронцями, внаслідок чого постраждали п'ятеро людей. Поліцейські викрили незаконний видобуток бурштину та вилучили дві мотопомпи. Порушники намагалися чинити поліцейським опір.

Протягом 2016 року на Рівненщині силовики розслідували понад 500 кримінальних проваджень за фактами незаконного видобування бурштину-сирцю. За інформацією прес-служби Генпрокуратури, стосовно 35 людей було винесено обвинувальні вироки. Правоохоронці у 2016 році вилучили 1,5 тони бурштину, близько 200 мотопомп, іншого знаряддя та 90 одиниць транспорту.