США пропонують G7 передати заморожені кошти рф Україні як «аванс» компенсації збитків — FT
Сполучені Штати пропонують країнам «Великої сімки» передати Україні заморожені російські активи як «аванс» на компенсацію, яку росія зрештою повинна буде виплатити згідно з міжнародним правом.
Про це пише Financial Times, яка ознайомилася з документом G7.
У документі, написаному американськими посадовцями, конфіскація активів рф описана як «контрзахід», дозволений міжнародним правом, який «спонукає росію припинити свою агресію».
На думку США, такий крок вважатиметься легітимною відповіддю на незаконне вторгнення росії в Україну, якщо його здійснять держави, які «постраждали» та «особливо постраждали» від її агресії. Це може включати союзників України, які фінансували в українську економіку та армію під час війни.
Представники США припустили, що конфісковані активи можуть бути виділені Україні траншами, наприклад, через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку. Це описано як «аванс» на компенсацію Україні, яку рф зрештою повинна буде виплатити згідно з міжнародним правом за свою агресію.
Проте ідея конфіскації російських активів «юридично обтяжена», відзначає FT. Активи центрального банку рф захищені міжнародним звичаєвим правом, а дії, які ставлять під сумнів цей принцип, матимуть серйозні наслідки для фінансової системи.
Прихильники конфіскації запевняють, що в цьому випадку конфіскація російських коштів може бути виправдана за міжнародним правом як справедливий засіб для підштовхування росії до компенсації Україні збитків, завданих війною.
Водночас противники цієї ідеї стурбовані тим, що такий крок зашкодить міжнародному порядку, заснованому на правилах, і підірве довіру, яку країни виявляють, коли розміщують резерви в інших державах.
Скільки російських грошей заморожено?
Згідно з документом Єврокомісії, з яким ознайомилася FT, минулого року в країнах G7, ЄС та Австралії заморозили близько 260 мільярдів євро активів центрального банку рф.
Основна частина цього — приблизно 210 мільярдів євро — зберігається в ЄС, включно з готівкою та державними облігаціями. Для порівняння, США заморозили лише невелику кількість російських державних активів: близько 5 мільярдів доларів.