США розмістять на кордоні Литви з Білоруссю військових та танки
4 вересня до Литви прибудуть 500 американських військових та 40 одиниць бронетехніки, їх розгорнуть на кордоні з Білоруссю. Офіційно це не пов’язано з політичною кризою у цій країні.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані уряду Литви.
Там заявили, що дислокація цього контингенту не є сигналом для Білорусі, де президент Олександр Лукашенко звинувачує НАТО у «брязканні» зброєю на кордонах.
Представник литовської армії розповів виданню, що 500 американських військових та 40 транспортних засобів, зокрема танки Abrams та бойові машини піхоти Bradley, залишатимуться на кордоні Литви до листопада. Як зазначає Reuters, ці сили прибудуть у Литву раніше запланованого та пробудуть довше, ніж планувалося.
Також у вересні в країні відбудуться військові навчання НАТО, крім американських сил, у них візьмуть участь до тисячі військових з Франції, Італії, Німеччини, Польщі та інших країн альянсу, а також бойові літаки. Литва поки не заявляла про плани залишити в країні ці війська після 25 вересня, коли навчання завершаться.
Вільнюс також наголошує, що ці маневри мають «оборонний характер і не спрямовані проти будь-якого сусіда, зокрема й Білорусі».
А що Білорусь?
Олександр Лукашенко, якому поки вдається утримувати владу на тлі масових акцій протесту, вважає, що НАТО не чим більше не займається, крім того, що намагається захопити Білорусь.
Очевидно, що білоруський президент зробив ставку на залякування населення всередині країни та Росії нібито загрозою з боку країн НАТО. Альянс ці обвинувачення заперечує. Для більшої переконливості Мінськ оголосив про перше за 25 років приведення армії у повну бойову готовність.
Під цим приводом Лукашенко вже звернувся за допомогою до Володимира Путіна — обидві країни є членами Організація договору про колективну безпекуОДКБ, які мають захищати одне одного в разі зовнішньої агресії.
Путін запевнив, що в такому випадку допоможе Білорусі, але пізніше він пішов далі — заявив, що сформує «резерв» силовиків, які можуть «за необхідності» допомогти білоруській владі.
Щодо Лукашенка, це стандартна практика авторитарних правителів (а Лукашенко при владі 26 років) зберігати владу, розповідаючи населенню про внутрішні або зовнішні загрози, від яких захистити країну може тільки він один, авторитарний правитель. Це називається «фортеця в облозі». Цим інструментом сповна користується і головний союзник Лукашенка Володимир Путін.