Президент Росії Володимир Путін та президент Білорусі Олександр Лукашенко під час зустрічі на чорноморському курорті Сочі, Росія, 07 лютого 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 15 серпня подзвонив президенту Росії Володимиру Путіну й обговорив ситуацію, що склалася всередині та за межами країни. Обидва лідери вважають, що «проблеми будуть врегульовані». Вони також домовились і надалі зміцнювати союзні стосунки країн. Що про цю розмову думають білоруські експерти й журналісти та чим вона завершиться для Білорусі — у нашому матеріалі.

Вже тиждень у Білорусі тривають протести, які розпочалися 9 серпня, після виборів президента. Люди вимагають перерахунку голосів та відставки чинного президента, який вже 26 років незмінно керує країною. Витримавши паузу, Олександр Лукашенко подзвонив до Володимира Путіна і поскаржився на «проблеми в Білорусі». Обидва президенти дійшли висновку, що «головне, щоб цими проблемами не скористалися деструктивні сили, які хочуть нашкодити взаємовигідній співпраці двох країн в межах союзної держави». 

Про спільний союз, який потрібен обом сторонам — білоруській та російській — каже і журналіст «Радіо свободи» Валерій Калиновський. «Це було дуже очікувано. Ця розмова, після того, як вчора прийшла інформація, що віддали бандитів-вагнерівців Росії. І вичерпався цей конфлікт, який з Росією був формальний. Наразі Лукашенко пішов на поклон до Путіна. Дуже відверто пішов на поклон», — каже журналіст.

На думку Калиновського прохання Лукашенка знайшло відгук у Путіна, адже він так само понад двадцять років утримує владу в країні, і для цього, як і Лукашенко, змінив конституцію. «От вони такі два брати, два останні диктатори Європи і їм треба спільний союз. Яким способом він (Путін — ред.) допоможе — це залежить від того, як тут дадуть. Не думаю, що військовим, тому що немає підстави до якогось військового втручання, чи росгвардії, чи когось послати, щоб бити білорусів».

Військовий експерт Олександр Алесін пояснює, що в угоді між Білоруссю та Росією, в застосуванні єдиного угруповання сухопутних військ, є пункт, що в разі загрози агресією це угруповання приводиться в дію. «Раніше там було написано «загрозливий період». Але «загрозливий період» — це коли є явні ознаки прояву: противник стягує війська, свою промисловість переводить на військові рейки, йде явна підготовка до війни. Але у зв'язку з тим, що зараз можуть здійснюватися гібридні загрози без підготовки, цей пункт замінили на «загрозу агресії». Тобто країни самі визначають, що є загрозою агресії», — каже Алесін.

На думку військового експерта, те, що Олександр Лукашенко сказав на нараді в будинку уряду, що проти країни є прояви «зовнішньої агресії», свідчить про те, що цей механізм єдиного групування сухопутних сил можуть привести в дію. «Що це таке — «механізм єдиного групування сухопутних сил»? Створюється командування на території Білорусі. З території Росії сюди підтягуються військові частини, заздалегідь виділені до складу цього угруповання. Ці частини перебувають на території Білорусі й розміщується на території відповідно до плану оборони, який є. З цієї угоди випливає, що вони надходять в розпорядження білоруських генералів».

Про те, що військового втручання з боку Російської Федерації не буде, говорить політолог Андрій Поротніков. На думку політолога Путін не буде вводити війська до Білорусі, а прохання Лукашенка до Путіна закінчиться пропозицією для білоруського президента піти у відставку.

«Чи є тут російський слід — його тут немає. Чи є тут російські агенти — їх тут немає. Чи є тут «рука Москви» — її тут немає. У Москві є тільки один меседж для Лукашенка — йти у відставку», — вважає Поротніков.

На його думку, звернення Олександра Лукашенка до президента Росії — це вимушений крок, продиктований психологічною безвихіддю. Але Лукашенко цілком може утримувати ситуацію під контролем, переконаний Поротніков. «Йому від людей треба лише одне — щоб вони платили податки. А куди вони ходять, що вони там виступають, він буде удавати, що його це не стосується. Якби у нього вистачило витримки й мізків не кидати карателів на місто, ось та ситуація, яку ми бачимо, вона закінчилась би вже 11 серпня. Не було б ніяких протестів».

Оновлення: незадовго після публікації цієї статті стало відомо, що Лукашенко домовився з Путіним, що РФ допоможе «забезпечити безпеку в Білорусі у випадку зовнішньої агресії».

Поділитись: