США вперше нададуть Тайваню військову допомогу за програмою для суверенних держав — CNN
Адміністрація президента США схвалила фінансування першої в історії передачі військового обладнання Тайваню в межах програми, яка зазвичай діє для суверенних держав.
Про це пише CNN із посиланням на лист, надісланий до Конгресу країни.
Пакет на 80 млн доларів є частиною програми зовнішнього військового фінансування (FMF) Державного департаменту США. Програма покликана зміцнити можливості самооборони Тайваню, передусім для убезпечення моря. Водночас представник Держдепу зауважив, що це не означає змін у політиці США щодо «єдиного Китаю».
«Сполучені Штати зацікавлені в мирі та стабільності в Тайванській протоці, що має вирішальне значення для регіональної та глобальної безпеки та процвітання», — заявив представник Держдепу в коментарі CNN.
Китайське Міністерство закордонних справ висловило «рішуче невдоволення» щодо продажу зброї. Дипломати закликали США «припинити зміцнення американсько-тайваньських військових зв’язків і озброєння» та «припинити створювати напруженість через Тайванську протоку».
Міністерство оборони Китаю також розкритикувало продаж, заявивши, що китайські військові «вживуть усіх необхідних заходів, аби рішуче цьому протистояти».
Зазначається, що США вже продавали зброю Тайваню в рамках окремої грантової програми «Іноземні військові продажі».
Нагадаємо, на початку серпня ЗМІ поширили інформацію про намір Сполучених Штатів профінансувати зброю для Тайваню в межах бюджету для України.
У чому суперечка Тайваню і Китаю?
Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни і два адміністративні райони — Гонконг і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.
Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб установити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою — і навпаки.
Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.
США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають йому зброю та військову техніку.