США вважають більшою загрозою демократії, ніж Росію чи Китай — результати опитування 50 тисяч людей у 53 країнах

44% жителів понад пів сотні країн сприймають Сполучені Штати як загрозу демократії в їхній державі, водночас до Китаю та Росії так ставляться лише 38% і 28% респондентів відповідно.

Такими є результати опитування соціологічної фірми Latana в межах дослідження Індексу сприйняття демократії-2021, проведеного на замовлення неурядова організація, заснована 2017 року колишнім генсеком НАТО Андерсом Фоґ РасмунсеномАльянсу демократій.

Якщо порівняти з минулим роком, кількість тих, хто погоджується з думкою, що США є загрозою для демократії, на противагу тим, хто не погоджується, зросла на 8%, особливо в Німеччині (на 20%) і Китаї (16%).

Опитування відбувалося протягом лютого-квітня 2021 року, тому ймовірно, що на його результати вплинула діяльність 45-го президента США Дональда Трампа, зазначає The Guardian, яке цитує результати.

Що стосується сприйняття демократії за країнами, то найбільш упевнені в демократичності своїх держав жителі Норвегії, Швейцарії та Швеції. У Китаї такої думки дотримується 71% опитаних, а в Росії — 33%.

Загалом лише 53% респондентів вважають, що їхня країна є демократичною, водночас 81% вважає наявність демократії важливою. Найбільше задоволені своїми урядами жителі Азії (75%) на противагу Європі (45%) та Латинській Америці (42%).

Найбільшою загрозою демократії опитані вважають економічну нерівність (із цією тезою погоджуються 64%), а також обмеження свободи слова (53%), фальшування виборів (49%) і вплив великих ІТ-компаній (48%).

На думку засновника й керівника Альянсу демократій Андерса Фоґ Расмунсена, опитування свідчить про важливість демократії для людей. Він сподівається, що подолання пандемії COVID-19 допоможе «надати більше демократії та свободи людям, які прагнуть більшої демократичності для своїх країн».

У січні 2020 року опитування Pew Research Center показало, що ставлення країн світу до США залишається загалом позитивним (54% проти 38%), а в деяких країнах (особливо з правими урядами) воно навіть зросло.