Стартап у США заявив про створення першого у світі грудного молока, культивованого з клітин. Навіщо воно потрібне?
Американський стартап BIOMILQ заявив про успішне створення в лабораторних умовах речовини, яка за своїм хімічним складом і властивостями «тісно схожа» з грудним молоком. Розробники сподіваються, що в майбутньому їхній винахід допоможе матерям, які мають проблеми з грудним вигодовуванням.
Про це BIOMILQ повідомив у пресрелізі в середу, 1 липня.
Своє «грудне молоко» стартап культивував із клітин молочної залози протягом 11 місяців. Стверджується, що він містить приблизно такі самі білки, складні вуглеводи, амінокислоти та інші хімічні компоненти, що й молоко з грудей матері. «Це дає нам упевненість казати, що "ми робимо молоко!"» — йдеться в заяві BIOMILQ.
Автори винаходу наголошують: вони створюють заміну не грудному молоку, а дитячим сумішам — особливо для матерів, які з тих чи інших причин не можуть вигодовувати дітей грудьми (до них належить і виконавча директорка BIOMILQ Лейла Стрикленд). Дослідження вказують на важливість грудного молока в ранньому розвитку дитини.
На відміну від дитячих сумішей (які створюються на основі коров’ячого молока), продукт BIOMILQ містить, приміром, поліненасичені жирні кислоти, які мають протизапальну дію й відіграють важливу роль у здоровому розвитку немовлят. Крім того, виробництво дитячої суміші шкодить довкіллю — призводить до додаткових викидів і потребує багато води й пластику.
«Попри те, що наш продукт не містить антитіл [які є в грудному молоці], його поживні та біоактивні властивості значно ближчі до грудного молока, ніж у формули дитячої суміші на коров’ячому молоці», — запевняє Стрикленд у коментарі Forbes.
У BIOMILQ наголошують, що до остаточної розробки готового продукту ще далеко: зокрема, він ще повинен пройти випробування на безпечність у регуляторів.
За даними Центру контролю та профілактики захворювань США, лише трохи більш як 25% американок вигодовують дітей грудьми протягом шести місяців відповідно до рекомендацій ВООЗ. Цьому є низка причин: хвороба дітей, ускладнення під час народження, біль чи дискомфорт у грудях, стрес і виснаження тощо.