Столтенберг прокоментував заявку України на вступ до НАТО
Генсек НАТО Єнс Столтенберг прокоментував подачу Україною заявки на вступ до Альянсу. Фактично він ухилився від прямої відповіді, чи підтримує цей крок, і зазначив, що НАТО не вступає у війну з росією.
Заяву генсек зробив на брифінгу 30 вересня.
Він вкотре наголосив, що Україна має право обрати свій шлях, а рішення про членство ухвалюється всіма тридцятьма членами Альянсу.
«Кожна демократія в Європі має право подати заявку на членство в НАТО, і союзники по НАТО поважають це право. І ми знову і знову заявляли, що двері НАТО залишаються відчиненими, і ми продемонстрували це останніми роками», — зазначив Столтенберг.
Генсек нагадав, що союзники НАТО на саміті в Мадриді у червні 2022 року чітко заявили, що підтримують право України обирати свій власний шлях, щоб вирішувати, частиною яких угод з безпеки, вона хоче бути.
«Рішення про членство, звісно, має бути ухвалене всіма 30 союзниками, і ми ухвалюємо ці рішення консенсусом», — наголосив генсек.
За його словами, головними зусиллями союзників по НАТО зараз є надання негайної підтримки Україні, щоб допомогти їй захиститися від російського вторгнення.
Заявка на членство у НАТО
Президент Володимир Зеленський 30 вересня заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Зробив він це після того, як глава рф володимир путін оголосив про анексію чотирьох областей України: Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. У 2014 році росія анексувала АР Крим.
Що дає вступ у НАТО?
Найбільш актуальна для України перевага — це колективний захист. Стаття 5 договору НАТО передбачає, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Тож стороні, яка зазнала нападу, інші члени індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили.
Крім цього, членство в Альянсі передбачає регулярні спільні навчання, обмін розвідувальними даними, втілення стандартів Альянсу у сфері безпеки, нові можливості у розвитку озброєння тощо.
А яка процедура?
Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу: ця процедура зараз триває щодо вступу Фінляндії та Швеції. У 1999 році у НАТО схвалили механізм плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програми з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.
До 24 лютого українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй цей план, але не отримувала. А втім, після повномасштабного вторгнення Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО без ПДЧ. А у травні тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін зазначила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.
Зрештою у серпні віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.