У США вважають, що Україна може приєднатися до НАТО без ПДЧ, як Швеція та Фінляндія
Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.
Про це повідомила тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін в інтерв’ю «Європейській правді».
Вона зазначила, що вступ до Альянсу без Плану дій щодо членства не є скороченою процедурою. За її словами, механізм ПДЧ дозволяє державі-члену досягнути вимог для сумісності, проте він стає непотрібним, якщо держава вже відповідає усім вимогам.
«Тому як Україна, так і будь-яка інша держава не має отримувати План дій щодо членства та виконувати його у разі, якщо ви загалом будете відповідати більшій частині вимог», — додала Крістіна Квін.
Зокрема, як повідомила канадська міністерка закордонних справ Мелані Жолі, Канада продовжує пропонувати Україні стратегічні технічні поради у просуванні до членства в НАТО, передає «Укрінформ».
«У тому, що стосується України, Канада завжди була прихильницею політики відкритих дверей НАТО. У цьому контексті ми продовжимо надавати технічні поради для України, щоб посилити її позиції у переговорах», — зауважила міністерка закордонних справ Канади.
Розширення НАТО
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у Фінляндії та Швеції активно почали обговорювати вступ до Північноатлантичного альянсу. Серед населення країн зросла підтримка вступу до НАТО. Зрештою 15-го травня президент Фінляндії Саулі Нііністьо повідомив, що Фінляндія офіційно подасть заявку на вступ до НАТО. Своєю чергою Швеція зробить це до 17-го травня, пише видання Svenska Dagbladet.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що процес приєднання Фінляндії та Швеції відбудеться швидко, а держави блоку знайдуть способи гарантувати їм безпеку до моменту офіційного приєднання.
Нерозширення НАТО було серед російських вимог перед повномасштабним вторгненням рф в Україну — там це аргументували своїми «корінними інтересами безпеки». Натомість президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що вступ України в НАТО зробив би Альянс сильнішим. Однак НАТО не хоче нас приймати.
Україна та ПДЧ
Для вступу в НАТО кожна країна-кандидат має виконати так званий план дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програму з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.
Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.
Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжувалося. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.
Автор: Денис Булавін
- Поділитися: