Створення Реєстру олігархів відклали до закінчення війни
Кабінет Міністрів України відклав створення Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів) до завершення війни.
Про це йдеться у розпорядженні Кабміну від 19 вересня.
Ще в листопаді 2021 року уряд видав план заходів щодо запобігання зловживанню олігархами своїм впливом. Цей план передбачав, що вже до квітня 2022-го мало бути розроблене та затверджене положення про Реєстр олігархів. А забезпечення його роботи планували здійснити через три місяці після публікації висновку Венеційської комісії.
У червні 2023-го Венеційська комісія розкритикувала український закон про деолігархізацію. Зокрема, те, що замість багатогалузевого «системного» підходу Україна вирішила подолати вплив олігархізації за допомогою «персонального підходу».
Комісія вважає, що заходи особистого характеру можуть бути виправданими, але мають бути доповненням, а не альтернативою «системному» підходу.
Наразі уряд вирішив відкласти внесення змін до закону про деолігархізацію з урахуванням висновку Венеційської комісії до завершення війни. Термін встановили на три місяці з дня припинення/скасування воєнного стану. На цей самий час перенесли функціонування та забезпечення роботи Реєстру олігархів.
Завдання щодо забезпечення прозорості діяльності осіб, які намагаються впливати на зміст розроблюваних правових актів або управлінських рішень (лобістської діяльності), та обмеження пов’язаних з такою діяльністю корупційних ризиків перенесли з грудня 2023 року на вересень.
Що передбачає теперішній закон про олігархів?
Президент України Володимир Зеленський підписав його на початку листопада 2021 року. Він передбачає, що олігархами в Україні вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:
- бере участь у політичному житті;
- має значний вплив на засоби масової інформації;
- є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року підтримує або посилює це становище;
- має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).
Якщо ж людину визнають олігархом, на неї накладатимуть такі обмеження:
- заборона робити внески на підтримку політичних партій;
- купувати об'єкти великої приватизації;
- фінансувати будь-яку політичну агітацію, проведення мітингів або демонстрацій із політичними вимогами та гаслами.
Олігархи також повинні подавати декларацію, як це роблять чиновники. У вересні 2021 року РНБО запустила систему моніторингу олігархів. А в липні 2022-го секретар РНБО Олексій Данілов казав, що під перевірку на відповідність «критеріям олігарха» нині можуть підпадати орієнтовно 86 людей.