Суд Лондона підтвердив наявність підстав для арешту активів третього найбагатшого українця Жеваго (ОНОВЛЕНО)
Високий суд Лондона підтвердив наявність підстав для всесвітнього арешту активів українського бізнесмена Костянтина Жеваго, проте визнав, що не має повноважень розглядати справу. Таке рішення установа ухвалила у межах позову про стягнення шкоди, нанесеної ним банку «Фінанси та кредит».
Про це повідомив Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Англійський суд вважає, що у цій справі необхідно застосовувати українське законодавство, у якому він не є експертом. Саме тому установа вважає, що не має юрисдикції для розгляду цієї справи.
Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів Віктор Новіков пояснив, що, зважаючи на текст рішення, у суду не було сумнівів щодо причетності Жеваго до заподіяння банку шкоди.
«Ми за будь-яких умов продовжимо свою боротьбу за повернення виведених коштів та активів як в українських судах, так і в судах іноземних юрисдикцій. Адже мова йде про мільярди гривень, які українці та держава втратили в цьому банку через застосовані схеми», — зазначив Новіков.
Позиція Жеваго
Доповнено об 11:30 24 вересня. Як повідомили нам у коментарі представники Жеваго, британські та українські юристи бізнесмена задоволені, що суд Великої Британії відхилив цю справу: «Вона має розглядатися в Україні. Банк "Фінанси та кредит" не повинен був відправлятися на ліквідацію через непрофесійні та необґрунтовані дії попереднього керівництва Національного банку України».
У Жеваго також кажуть, що суд зобов’язав Фонд гарантування вкладів компенсувати бізнесмену всі фінансові витрати, пов’язані з цим судовим процесом. Його представники переконують, що Жеваго готовий до відкритого, об’єктивного та неупередженого юридичного процесу.
Про що йдеться?
У вересні 2019 року Державне бюро розслідувань заочно оголосило Жеваго підозру в причетності до схеми з розкрадання 2,5 мільярда гривень банку «Фінанси та Кредит» через офшорні компанії протягом 2007-2014 років.
У лютому 2021 року Фонд гарантування вкладів ініціював позов на суму 582,5 мільйона доларів про стягнення спричиненої банку шкоди з Костянтина Жеваго, трьох англійських компаній та одного громадянина Великої Британії, які були причетні до операцій із виведення коштів. Слухання у справі відбувалися за наказом суду в закритому режимі в липні 2021 року.
Хто такий Жеваго?
Це власник гірничодобувної групи Ferrexpо. За даними Forbes, лише за останній рік його статки збільшилися на мільярд доларів та сягнули 2,1 мільярда. За цим показником він є третім найзаможнішим українцем після Ріната Ахметова та Віктора Пінчука.
Ще з 2019 року Жеваго не повертався в Україну, пішов із посади гендиректора Ferexpo, але залишився її мажоритарним власником і членом ради директорів, зазначає «Forbes Україна». Крім того, з 1998 по 2019 рік Жеваго обирався до Верховної Ради.
15 липня Державне бюро розслідувань повідомило, що Жеваго оголосили в міжнародний розшук, а в базі Інтерполу щодо бізнесмена було опубліковане червоне оповіщення.
Пресслужба Жеваго, однак, це заперечила, а повідомлення ДБР назвала «продовженням незаконного кримінального переслідування проти підприємця».
А 26 липня через ймовірну причетність до розкрадання коштів український суд дозволив його заочно заарештувати.