Суд не підтримав прохання УПЦ МП заборонити виселення з Лаври на час розгляду позову
Суд не підтримав прохання УПЦ МП заборонити звільнення цією церквою будівель, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво—Печерська лавра». Якби суд задовольнив заяву, то виселення з Лаври було б призупинене, допоки не буде ухвалене рішення щодо позову церкви проти заповідника.
Про це повідомив міністр культури Олександр Ткаченко з посиланням на ухвалу суду від 28 березня.
Що відбувається?
Монастир Української православної церкви московського патріархату, який діє в Києво-Печерській лаврі, подав позов до Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» про визнання недійсною односторонньої відмови від договору.
Разом із позовом УПЦ МП подала заяву про забезпечення позову. Церква вважає, що вжиття заходів забезпечення позову потрібне для недопущення порушення її прав на володіння та користування будівлями на підставі договору із заповідником.
А ще, на думку церкви, такі дії потрібні задля недопущення «незаконного примусового позбавлення прав» на житло монахів, які проживають у монастирі, та порушення свободи совісті й віросповідання громадян України.
А втім, суд відхилив цю заяву. Так, УПЦ МП своїми доказами не підтвердила та не обґрунтувала твердження про ризики, крім того, наведені тези про порушення прав на віросповідання та житло стосуються захисту інших прав, які не пов`язані з предметом заявленого позову, йдеться в ухвалі.
Так що, суд не відхилив позов?
В ухвалі від 29 березня Господарський суд Києва прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Підготовче засідання призначили на 26 квітня. Тож позов тільки розглядатимуть.
Що передувало?
Нагадаємо, УПЦ МП попередили, що до 29 березня вона має звільнити будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво-Печерська лавра».
Державний заповідник попередив, що з 29 березня буде розірвано договір від 2013 року про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю.
Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.
Водночас в УПЦ МП заявили, що в листі чиновників «жодної інформації про юридичні підстави для розірвання договору не зазначено». Так, зранку 29 березня УПЦ МП заявила, що сотні її вірян зібралися на молитву.