Суд США призначив дату першої за 67 років страти жінки на федеральному рівні. Її адвокати просили про помилування

Федеральний апеляційний суд США скасував відтермінування страти Лізи Монтгомері та призначив виконання вироку на 12 січня. Якщо обвинувачену стратять, вона стане першою жінкою, яку стратили на федеральному рівні за останні 67 років.

Про це повідомляє Chicago Tribune.

Спершу страта Монтгомері була призначена на 8 грудня 2020 року, але її відклали після того, як адвокати захворіли на COVID-19. Потім директор Федерального бюро в'язниць Майкл Карвахаль переніс виконання вироку на 12 січня; адвокати з цим не погодились, зазначивши, що дату страти не можна призначати, поки діє відтермінування.

Окружний суддя Рендольф Мосс постановив, що директор бюро незаконно призначив дату страти та скасував його розпорядження. Тепер Колегія Апеляційного суду стала на бік Карвахаля, указавши, що він діяв законно й міг визначати дату.

Адвокати Монтгомері просять повністю розглянути її справу в Апеляційному суді. Вони наголошують, що в жінки є серйозні психічні проблеми, тому її не можна страчувати.

У чому звинувачують Монтгомері?

Засуджена Ліза Монтгомері з Канзасу в грудні 2004 року поїхала до вагітної жінки Боббі Джо Сіннет у Міссурі для того, щоб начебто придбати цуценя. Натомість Монтгомері напала на Сіннет, яка була на 8-му місяці вагітності.

Жінка втратила свідомість, а в цей момент Монтгомері розрізала їй живіт і забрала дитину. Боббі Джо Сіннет прийшла до тями, і тоді нападниця вбила її.

Спершу Монтгомері намагалася видавати викрадену дитину за свою, але згодом зізналася в убивстві та викраденні.

У жовтні 2007 року суд визнав її винною в умисному вбивстві та викраденні й призначив смертний вирок. Апеляційні скарги жінки не задовольнили.

До цього останньою жінкою, яку стратили у США на федеральному рівні, була Бонні Хіді. Вона померла в газовій камері у 1953 році.

Що зі смертною карою у США?

США має тривалу історію узаконення й призупинення смертної кари на федеральному рівні. Загалом із 1970 року в Сполучених Штатах відбулося понад 1 500 страт, з яких майже 40% — у штаті Техас.

У 1988 році її відновили на федеральному рівні щодо окремих видів злочинів. У липні 2020 року смертну кару провели на федеральному рівні вперше за 17 років, перед цим такий вирок виконували у 2003 році.

Окрім того, смертна кара визнана мірою покарання на рівні 28 штатів США, хоча на практиці застосовувалася не всюди, а за останні 20 років кількість смертних вироків на рік зменшилася на 88%.

У 2019 році опитування Інституту Ґеллапа показало, що лише 36% американців підтримують смертну кару як найвищу міру покарання, водночас приблизно 60% — довічне ув'язнення. Тоді вперше за 34 роки більшість американців висловилися проти смертної кари.