Суд продовжив цілодобовий домашній арешт Медведчуку

Печерський райсуд Києва продовжив цілодобовий домашній арешт народному депутату від «Опозиційної платформи — За життя» Віктору Медведчуку, якого підозрюють у державній зраді, до 7 вересня. Рішення планують оскаржувати.

Про це повідомляє наша кореспондентка із зали суду. Засідання загалом тривало близько 13 годин.

Прокурори наголошували, що просили суд продовжити строки досудового слідства у зв'язку з тим, що наразі триває збір доказової бази, проводяться експертизи, слідчі дії та встановлюються інші ймовірні співучасники.

Прокурори просили продовжити запобіжний захід Віктору Медведчуку у вигляді цілодобового домашнього арешту до вересня, наголошуючи на ризиках втечі, тиску на ймовірних співучасників, свідків, переховування, знищення, спотворення речових доказів.

Адвокати ж просили скасувати запобіжний захід та наголошували на тому, що ризики необґрунтовані, а підозра незаконна. На думку захисту, запобіжний захід у вигляді цілодобового арешту порушує право Медведчука на працю.

«Піддавання Віктора Медведчука процесуальному примусу та застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту стає автоматичною забороною виконувати свої зобов'язання народного депутата, якими його наділили українські виборці», — заявив адвокат Євген Скідан.

Розслідування, за словами захисту, СБУ здійснювала незаконно, оскільки ним мало займатися ДБР, а експертизи адвокати називають сфальсифікованими і заангажованим, оскільки їх виготовляв орган підконтрольний СБУ.

Зокрема адвокати звернули увагу на те, що під час експертизи голосу не були відібрані зразки голосу у Віктора Медведчука і вказали на порушення.

«Неможливо достеменно визначити, що зазначені аудіозаписи є повними, тобто чи не було факту технічного втручання шляхом вставки чи вилучено якісь фрагменти, а також не використовувались інші технічні засоби для монтажу задля створення штучної доказової бази», — зазначили адвокати.

Щодо листів, які нібито підписував Медведчук, адвокати зазначили, що експерти не отримували оригінали документів, а мали лише копії, що унеможливлює достеменне встановлення факту того, що почерк належить саме Віктору Медведчуку.

Також адвокати наголошували на позитивній репутації народного депутата, його міцних соціальних зв’язках та наявності постійного місця роботи.

Під судом під час засідання чергували охоронці фірми «Шторм» та представники ГО «Патріоти — За життя» Віктора Чорного та Іллі Киви.

Також до суду прийшло кілька десятків однопартійців Віктора Медведчука. Вони виявляли бажання взяти Віктора Медведчука на поруки.

Народний депутат від ОПЗЖ Юрій Бойко на засіданні суду у справі щодо держзради Віктора Медведчука, 8 липня 2021 року Вікторія Рощина/hromadske

Що казав Медведчук?

Сам Віктор Медведчук підтримав захисників та наголосив на тому, що справою про державну зраду щодо нього влада намагається протистояти своїм опонентам.

«Такий інструмент, як стаття про державну зраду використовується владою для боротьби з тими, хто думає інакше, хто сповідує іншу ідеологію, хто має свій погляд на розвиток подій, на розвиток країни, на її реформи, з тими, хто звертає увагу на питання з якими влада нічого не робить», — заявив Медведчук.

Також підозрюваний нагадав про те, що у листопаді 2019 року ЗМІ з посиланням на свої джерела в правоохоронних органах опублікували так званий план з дискредитації депутатів від ОПЗЖ у парламенті. У ньому йшлося про те, що СБУ нібито дали вказівку збирати інформацію про оточення опозиції, їхні зв’язки та діяльність. А у 2020 у ЗМІ опублікували розмову нібито очільника СБУ Івана Баканова і вже колишнього голови ДБР Романа Труби.

«Голос схожий на Баканова там казав, що нібито говорив з паном Зеленським щодо кримінальних справ проти Медведчука. Що це, як не вплив на правоохоронну систему щодо тиску на опозиційних політиків? Неодноразові заяви президента про фінансування партії нібито з Російської Федерації нічим не підтвердились тоді, нічим не підтверджується і зараз», — переконує Медведчук і додає, що план з дискредитації нібито передбачав також залучення радикальних угруповань.

«Зокрема “Національного корпусу”, “Азову”, С-14 та інших. За період з 2018 року було більше як 80 нападів на представників наших регіональних осередків. Але не було реакції за виключенням справи відносно обстрілу під Харковом автобусу наших представників», — сказав Медведчук.

Підозрюваний у держзраді Віктор Медведчук на засіданні суду, 8 липня 2021 рокуВікторія Рощина/hromadske

Що за справа?

11 травня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова підписала підозри Медведчуку та народному депутату від ОПЗЖ Тарасу Козаку. Перед тим СБУ прийшла з обшуками до будинку на вулиці Монтажників, де Медведчук живе із сім'єю, та кількох приміщень, пов'язаних із ним.

Обвинувачення підозрює Медведчука й Козака у державній зраді (стаття 111 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 15 років ув’язнення) та порушенні законів та звичаїв війни (стаття 438 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 12 років позбавлення волі).

Зокрема, Медведчука й Козака вважають причетним до трьох епізодів: замах на розкрадання природних ресурсів України, передання секретної інформації про Збройні Сили та організація підривної діяльності.

13 травня суд відправив під цілодобовий домашній арешт Віктора Медведчука, апеляційний суд залишив у силі ухвалу суду першої інстанції.

Де перебуває Тарас Козак наразі невідомо. За попередньою інформацією СБУ він може бути у Росії, Віктор Медведчук заявляв, що той лікується в Білорусі. Суд дав дозвіл на затримання Козака, його оголосили у розшук.