Суд скасував рішення Миколаївської міськради про присвоєння російській мові статусу регіональної
Миколаївський окружний адміністративний суд визнав нечинним та скасував рішення Миколаївської міської ради про надання російській мові статусу регіональної. Таке рішення ухвалили ще у 2012 році. Відтоді відповідну постанову намагалися скасувати самі депутати, але забракло голосів.
Про рішення суду повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
За інформацією Миколаївської обласної прокуратури, відповідне рішення ухвалили 8 липня. Напередодні прокуратура скерувала позовну заяву до суду.
Мовний омбудсмен вказав також, що повторно звертався щодо питання регіональної мови до генеральної прокурорки України Ірини Венедіктової.
«Сподіваюсь, що найближчим часом депутати затвердять міську програму розвитку української мови як державної, запрацюють безкоштовні курси з вивчення української мови, а також буде призначений профільний заступник міського голови з питань мовної політики», ㅡ зазначив він.
Що передувало?
У травні Миколаївська міська рада намагалась скасувати постанову 2012 року, яка надала в цьому місті російській мові статус регіональної, однак депутатам забракло 20 голосів.
Зокрема, як вказував Кремінь, під час голосування за скасування постанови проголосували 23 місцевих депутати з 28 необхідних. 7 виступили проти, 1 — утримався, 15 — не голосували.
Після цього вже Миколаївська обласна прокуратура просила суд визнати протиправним та нечинним рішення міськради. У листі прокуратури вказували, що до провального голосування у травні миколаївські депутати також неодноразово переносили засідання сесій щодо цього питання.
Однак депутати Миколаївської міськради повинні були скасувати це рішення ще за 6 місяців після того, як набрав чинності закон про «Про забезпечення функціонування української мови як державної», тобто майже 2 роки тому. Натомість вони неодноразово ігнорували це питання.
Статус «регіональної мови» в Україні
Статус російської мови як регіональної гарантував закон України «Про засади державної мовної політики», який набрав чинності 10 серпня 2012 року. Цей статус могла надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цієї мови становить не менше ніж 10% від населення відповідного регіону, а в окремих випадках — і менше як 10%.
Але після того, як КСУ 28 лютого 2018 року визнав цей закон неконституційним, навіть термін «регіональні мови» в Україні тепер не використовується.
Попри це, за словами омбудсмена, наразі досі залишаються чинними рішення про «регіональні мови» Дніпропетровської та Луганської обласних рад, та в окремих громадах Одеської та Закарпатської областей.
Кремінь заявляв, що окремі органи місцевого самоврядування досі ведуть справи «регіональною мовою» — а це пряме порушення чинного закону.