Суд взяв під варту трьох підозрюваних у сутичках і стрілянині в центрі Києва

Шевченківський районний суд Києва взяв під варту з можливістю внесення застави трьох підозрюваних у бійці та стрілянині під пунктом обміну валют в центрі Києва. Суд затримав Крістіана Ударова, Павла Лазуренка та Руслана Ключика.

Про це передає наша кореспондентка з зали суду.

Прокурор просив взяти під варту підозрюваних без можливості внесення застави, наголошуючи на тому, що інкримінований їм злочин є насильницький. Також прокурор наголосив на ризиках втечі підозрюваних, тиску на свідків, знищення або спотворення речових доказів.

Суд, вислухавши усі сторони, взяв під варту на два місяці (до 2 квітня 2022 року) Павла Лазуренка з можливістю внесення застави у 49 тисяч гривень.

Натомість Крістіана Ударова та Руслана Ключика відправили під варту на два місяці з можливістю внесення застави у 99 тисяч та 90 тисяч грн відповідно.

У цей час під судом чергували представники «Всесвітньо-броварського телебачення», «Українського стяга» та «Традиції і порядку». Тримали плакат «Свободу патріотам».

Група підтримки Крістіана Ударова під Шевченківським районним судом Києва, 4 лютого 2022 рокуВікторія Рощина / hromadske

Прокурор Юрій Чупріна у суді наголосив на тому, що підозрювані як представники громадської організації прийшли з пікетом до пункту обміну валют в центрі Києва через нібито її незаконну діяльність. У них нібито були заздалегідь заготовлені предмети для нанесення тілесних ушкоджень.

Як нам вдалося з'ясувати, йдеться про «Всесвітньо-броварське телебачення» Дмитра Корчинського та організацію «Український стяг». Один із керівників останньої Крістіан Ударов також був на місці. Він відносить себе до організації «Традиція і порядок», про яку ми розповідали раніше в матеріалі і яку пов'язують з ексазовцем та представником «Національного корпусу» Сергієм Коротких.

Також про цю організацію згадував у суді підозрюваний в організації масових заворушень в Україні експоліцейський Юрій Голубан — як ймовірних співорганізаторів заходу.

За даними слідства, в активістів виник конфлікт з охороною пункту обміну, відбулася стрілянина та бійка, внаслідок якої було травмовано двох охоронців. Також у лікарні опинився один з активістів Олексій Середюк.

Щодо останнього матеріали виділили в окреме провадження, і хто саме його травмував, встановлюють. Окрім цього, за даними слідства, активісти розпилювали в обличчя охороні газові балончики, стягували з їхніх обличь маски, порізали колеса їхньої машини.

Також слідство встановлює законність застосування зброї охороною. Але, як нам зазначив прокурор, вони вже встановили наявність ліцензії самої фінансової установи та законність діяльності охоронної структури, яка охороняла будівлю, зокрема — наявність у них зброї.

Нам у коментарі один із потерпілих охоронців раніше заявляв, що на них напали «рейдери», а один з працівників будівлі, в якій розташований обмінник, зазначив нам, що установа діє вже кілька років, втім активісти активізувалися лише зараз.

Що каже захист і самі підозрювані? 

Адвокати підозрюваних наголошували на тому, що їхні підзахисні мають активну громадянську позицію, були в у зоні бойових дій на Донбасі. Тому, мовляв, дізнавшись про нібито незаконну діяльність, прийшли до будівлі з мирним пікетом і не мали на меті вчиняти хуліганські дії.

«Вони воювали в зоні АТО, і коли ці охоронці сказали їм, що вони будуть "мочити" їх так, як "мочать" наших військових, звісно, це їх обурило», — заявив адвокат Крістіана Ударова Андрій Йосипов.

Також він наголошував на тому, що серед допитаних свідків є нібито лише зацікавлені особи, а саме — охоронці установи. А ще зазначив, що слідство не довело, що вилучило газові балончики саме в підозрюваних, і уточнив, що ризики, наведені прокурором, є необґрунтованими.

Зокрема, за словами захисту, Крістіан Ударов є публічним активістом, і оскільки «має відповідальність перед своїми глядачами та підписниками», не буде тікати, переховуватися та перешкоджати свідкам.

На поруки його виявили бажання взяти керівник громадської організації «Український стяг» та колишній боєць полку «Азов» Андрій Дячук.

А ще виявив бажання взяти на поруки Сергій Комзюк, який назвався керівником організації «Традиція та порядок». Раніше ми писали про цю організацію в матеріалі. Але як давно він очолює організацію і чи мав він відношення до мітингу, який попередили правоохоронці щодо дестабілізації ситуації в Україні, відповідати відмовився.

Також у суді виступив керівник інформаційного агентства «Інформер» Андрій Кондратьєв. Він зазначив, що Крістіан є їхнім журналістом і багато писав про корупційні схеми у Києві, зокрема щодо забудов.

Павла Лазуренка на поруки прийшли брати колишній парламентар та ексазовець Олег Петренко, серед групи підтримки був представник черкаського осередку «Національного корпусу» Дмитро Кухарчук.

Підозрюваний Крістіан Ударов у суді зазначив, що прийшов до установи, яка нібито діяла незаконно, а потім охорона напала на їхню організацію. Просив суд не арештовувати його. Подібні позиції були й у двох інших підозрюваних.

Доповнено 8 лютого. З нами зв’язався чоловік, який назвався представником охорони мережі пункту обміну валют «Money24» і зауважив, що до «ДНР» вони не мають ніякого відношення, а мета приходу активістів, на їхню думку — «вочевидь фінансова».

«Вони до нас прийшли і, вочевидь, хотіли щось з нас отримати. В принципі, як вони працюють по Києву. Вимог вони ніяких не висували, на місці одразу відреагувала наша охорона. В нас з ними не було ніякого діалогу та й не буде», — заявив представник агентства.

Також він додав, що власник мережі пункту обміну валют Андрій Смірнов, якого активісти називають «терористом» — не має жодного відношення до самопроголошених республік, як і діяльність їхніх установ.

«Ми з цього приводу будемо звертатися до суду, щодо спростування тих висловлювань, які вони озвучували», — сказав представник охоронного агентства.

Що передувало? 

2 лютого біля столичного пункту обміну валют відбулася стрілянина та бійка. Двох людей було травмовано — представника охорони обмінника та одного з активістів Олексія Середюка. Правоохоронці затримали 14 людей. Це не перший конфлікт біля цієї установи, минулий конфлікт також завершився стріляниною. Поліція оголосила підозри трьом громадянам, досудове слідство триває.

Цих активістів ми помічали на блокуванні піщаної бази в Києві та стрілянині біля будівельного майданчика.