СБУ заборонила в'їзд до України білорусу Родіону Батуліну. Що про нього відомо і до чого тут смерть Шишова?

Родіон Батулін під час акції пам'яті білоруського добровольця-медика Миколи Іліна на Майдані Незалежності, 11 липня 2021 року
Родіон Батулін під час акції пам'яті білоруського добровольця-медика Миколи Іліна на Майдані Незалежності, 11 липня 2021 рокуВікторія Рощина / hromadske

Служба безпеки України на три роки заборонила в'їзд до України співзасновнику «Білоруського дому в Україні» та заступнику загиблого білоруса Віталія Шишова Родіону Батуліну.

Про це спецслужба повідомила нам у коментарі.

В СБУ запевнили, що Батулін може становити загрозу національній безпеці України, тож йому заборонили в'їзд.

«Родіон Батулін відомий своїми радикальними поглядами та провокаційними діями на акціях протесту в Україні. Під час цих акцій, серед іншого, вдалося запобігти спробам радикалів спровокувати силові зіткнення з правоохоронцями»,— йдеться в заяві СБУ.

Сам Батулін нам у коментарі зазначив, що виїхав з України 14 липня для вирішення особистих справ, а також задля продовження документів резидента ЄС.

«Зараз поширюється новина про те, що Зеленський доручив дати додатковий захист білорусам і щодо цього йдуть коментарі, мовляв, оце так захистили — в Європі мені безпечніше. Причини заборони мені не озвучували», — сказав Батулін.

Юрій Щучко, один із товаришів Шишова і Батуліна, який допомагав «Білоруському дому», зауважив, що на тлі смерті Шишова ця новина видається дуже дивною.

«Щодо цього дуже багато питань. Родіон був заступником Віталія. Вони дуже багато робили разом. Тобто спочатку СБУ допускає помилку в тому, що гине Віталій, а тепер не пускають активного члена нашої білоруської спільноти в Україну. 

Я не люблю конспірологію, але мені це нагадує якийсь розгром. Може, хтось хоче використати це у своїх цілях, можливо, законспіровані агенти КГБ, ФСБ. Це моя версія», — сказав Щучко.

Хто такий Родіон Батулін?

Це громадянин Білорусі, який понад 5 років мешкає в Україні. Він мав відношення до батальйону «Азов» та «Національного корпусу». Є спортсменом змішаних бойових мистецтв (ММА).

У грудні 2020 року Родіон разом з Віталієм Шишовим, якого 3 серпня знайшли мертвим, створив та очолив «Білоруський дім в Україні».

«Я приїхав у 2015 році захищати суверенітет України. У 2020 році Лукашенко захопив владу в Білорусі, репресії досі тривають, люди вимушені залишати країну. А оскільки в Україні я давно, то на правах своїх намагаюсь допомагати білорусам. І приєднався до ініціативи БДУ»,—казав нам Батулін.

Він зазначав, що мета БДУ — це взаємодопомога, налагодження комунікації між білорусами, а також центрами і фондами, які допомагають фінансовими ресурсами.

Окрім цього, згідно з реєстром юридичних осіб, Родіон Батулін є керівником громадських організацій «Білоруська альтернатива» та благодійної організації «Благодійний фонд "Білоруська діаспора в Україні"».

Також він наближений до ексазовця Сергія Коротких «Боцмана», а свого часу, ймовірно, виконував функції його охоронця. Коротких нам у коментарі повідомив, що ідея створення БДУ була саме його. «Я допомагав їм першим часом. Зокрема Віталіку (Шишову — ред.) допомагав із реєстрацією, він був прописаний у мене», — сказав нам «Боцман».

У липні 2019 року Родіон Батулін разом із представниками «Національного корпусу» Микитою Макеєвим та Ернестом Громовим стрибали на автівку колишнього президента України Петра Порошенка. Свій протест вони пояснили тим, що хотіли помститися за армію та «приниження іноземців».

«Видершись на капот автомобіля і показуючи Петру Олексійовичу те, що я йому показував, я хотів помститися йому за всі ті п'ять років принижень, які він завдяки своїм підлеглим здійснив щодо іноземних доброврольців, обіцяючи їм громадянство. А замість цього запустив їх по дев'яти колах бюрократичного пекла»,— казав Микита Макеєв.

Того ж місяця під Державним бюро розслідувань, де допитували Петра Порошенка, ми бачили і Сергія Коротких та його оточення.

Група «Боцмана»

Пояснюючи своє відношення до «Національного корпусу», Родіон Батулін у липні там розповідав, що має праві націоналістичні погляди.

«Тому ідеологічно я з ними близький, так. Але загалом я себе не ідентифікую як учасник українського політичного руху. Оскільки я насамперед громадянин Білорусі», — розповідав нам Батулін.

Родіон Батулін (у центрі) на акції «Національного корпусу»hromadske

Водночас коли на одній з націоналістичних акцій ми помітили групу на чолі з Сергієм Коротких, серед яких був і Батулін, колишні «азовці» нам заявили, що вони там не як частина «Національного корпусу», а як «група Боцмана».

Ця група збиралася по 10-15 людей, серед яких завжди був Батулін. Дехто з них часто мав прослушку на вусі, що може вказувати на те, що вони здійснювали функції охорони Коротких, хоча сам Коротких нещодавно заявляв, що такими послугами не користується.

Серед тих, кого найчастіше помічали поряд з Коротких і хто, за словами колишніх «азовців», найбільш до нього наближені — Микита Макєєв «Одісей», Тарас Стасівський «Тарік», Родіон Батулін «Гена», Ернест Громов «Ерік», Сергій Похвіщев «Штрих», Дмитро «Панцир», Юрій «Академ» та Тарас Чорний. Усіх їх часто можна побачити на акціях «Національного корпусу».

Також, за словами колишніх «азовців», донедавна одним з наближених до Сергія Коротких вважали і Юрія Іонова на псевдо «Таксист», який наразі перебуває в розшуку за підозрою у викраденні людини та завданні тілесних ушкоджень. Однак Іонов казав, що після того, як їхні шляхи розійшлися, у русі він залишився, але працював з іншими людьми.

«Багато хто з групи "Боцмана" оформлений через МВС. Таких загалом близько 30 осіб, напевно. Вони ніби окремо, але їх залучають туди, де потрібно працювати жорсткіше. Наскільки я чув, то вони отримували близько тисячі доларів і навіть більше»,— розповідав нам раніше колишній азовець, який із міркувань безпеки попросив залишитися неназваним.

У відповідь на наш запит у Департаменті кадрового забезпечення Національної поліції повідомили, що частина цих людей справді працювала в поліції.

У 2019 році за власним бажанням із поліції звільнились Тарас Чорний, Ернест Громов, Сергій Похвіщев, у березні 2017 року звільнений Микита Макєєв. Усі вони працювали у Відділі поліції охорони об’єктів стратегічного значення. Останній відділ був створений у 2015 році. До 2017 року його очолював саме Сергій Коротких «Боцман», а з 2017 і дотепер ексазовець Сергій Коровін «Хорст».

Водночас сам «Боцман» заперечував те, що має під контролем певну групу людей.«Ні, це неправда. Я знайомий з великою кількістю людей, і можна так само сказати, що я ними керую»,— відповідав нам раніше Сергій Коротких.

Пісок

У липні 2019 року Родіон Батулін був помічений під час конфлікту на піщаній базі у Києві на вулиці Електриків, 6. Він брав участь у блокуванні роботи компанії «Позитив-В». Ці дії зафіксовані на відео.

Батулін не зміг чітко пояснити нам, що він там робив, але зазначив, що прийшов туди самостійно і тому що був переконаний в незаконних діях іншої сторони. «Щодо інших — питайте у них», — сказав Батулін.

Інші активісти нам розповідали, що роботу компанії блокують, бо вона не має на цю землю документів. Зокрема, деякі з присутніх представлялися ГО «Традиція і порядок», деяких із них ми там помічали

Представник ГО «Традиція і порядок» Крістіан Ударов, липень 2019 рокуhromadske

Очільник компанії Валерій Шевчик запевняв, що блокада розпочалась після його відмови співпрацювати з «Українською асоціацією видобувачів піску». Цю асоціацію він пов’язує зокрема з Боцманом. Щодо цього від останнього ми відповіді не отримали.

До компанії «Позитив-В» також є питання. У реєстрі ми знайшли кілька кримінальних справ, в яких фігурує компанія «Позитив-В», «Занд Трейд» і «Трансфлот». В матеріалах йдеться про арешт майна ТОВ «ПОЗИТИВ-В» у зв’язку з тим, що ті нібито здійснюють незаконний видобуток корисних копалин, які належать територіальній громаді.

До охорони підприємства Шевчик залучав представників охоронної структури Сергія Лєщенка на прізвисько «Лєший». Останній нам казав, що це не охоронці, а активісти «Асоціації підприємців та підприємств Києва та Київської області», які нібито «виявляють акт непокори».

Керівник охоронної фірми «Варта-1» Сергій Лещенко «Лєший» (у центрі) зі своїми колегами, літо 2019 рокуhromadske

Також він наголосив, що захищає компанію «Позитив», бо є співзасновником однієї з її дочірніх фірм. Йдеться про ТОВ «Трансфлот», яка, відповідно до реєстру, займається добуванням піску, гравію, глин і каоліну, а також вантажними перевезеннями річковим транспортом.

Конфлікт із «Гонором»

Наприкінці червня Родіон Батулін потрапив у конфлікт із представниками руху «Гонор», який підтримує активіста Сергія Стерненка. Він утворений колишніми азовцями та ексчленами «Національного корпусу» Сергієм Філімоновим, Назарієм Кравченком та Ігорем Маляром.

У травні минулого року вони заявили про те, що їх на базі «Атек» побили люди Андрія Білецького нібито через підтримку Стерненка, а цьогоріч у червні вони говорили про спробу озброєного нападу на них та виклали відео, де помітили людей, схожих на ту ж так звану групу «Боцмана».

«Він казав, що "Гонор" дискредитує націоналістичний рух тим, що підтримує Стерненка, з’являється на акціях із демократичними силами»,— сказав Сергій Філімонов.

«Я вийшов зустріти хлопців з "Гонору", був запланований запис у нас на студії — і стався напад. Я не встиг уточнити, чому вони нападали. Публічна їхня позиція в тому, що ми ЛГБТ-активісти й беремо гроші у посольства — це те, що я від них чув, але що ж насправді — я можу тільки міркувати», — сказав нам колишній представник «Національного корпусу» Назарій Кравченко.

Родіон Батулін (у синій футболці) під час конфлікту із «Гонором»«Гонор»

Родіон Батулін нам у коментарі підтвердив, що був на місці конфлікту, але його деталей не розповів.

«У мене не було жодного конфлікту. Я просто зайшов у двір, хлопці дістали ножі й пішли. Ми майже проходили повз, просто побачили їх, вирішили підійти, запитати про їхнє ставлення до нас. Я не розумію, з якою метою видаються лише якісь окремі фрагменти і триває ніби масове виривання шматків інформації з повної картини»,— розповів Батулін.

За його словами, вигляд ситуації повністю — «це внутрішні праві питання, які мають вирішувати в цьому правому сегменті, а не викидати це лайно кудись на вентилятор». «Вони могли б бути розв'язані, але хлопці подумали, що простіше було дістати ножі й кудись утекти»,— вважає Батулін.

На питання про те, чи була в них зброя, він додав, що постійно носив із собою ніж. Сергій Коротких нам у коментарі про ймовірний конфлікт зазначив, що «не коментує діяльність наркоманів».

Також згодом з’явилась інформація про те, що вже «Гонор» здійснив напад на людину, пов’язану з Коротких, і самі ж активісти наголосили на тому, що в них провели обшуки.

БДУ і Шишов

Один із колишніх представників «Білоруського дому в Україні» Сергій Лук’янов нам у коментарі зазначив, що свого часу мав конфлікт з Родіоном та «Боцманом» через нібито спробу його витіснення з організації. За його словами, вони хотіли мати контроль над БДУ.

«Їхня тодішня діяльність — це моніторинг людей, які сюди приїздили, верифікація, потенційна участь цих людей у діяльності "Азову" або навколобоцманівських структур, і частково — отримання вигоди у вигляді доходу від легалізації білорусів. З огляду на те, що легалізація білорусів коштує від 500 до 1000 доларів з людини — це досить-таки нормальний прибуток», — сказав нам один із колишніх членів БДУ.

Родіон Батулін нам у коментарі зазначив, що конфліктів за координацію БДУ з Лук'яновим не було.

«Він поводився неадекватно і по-фюрерськи. Інші члени неодноразово намагалися його зрозуміти і прийти до консенсусу. Але марно. І ми з хлопцями продовжили діяльність без нього. Що на краще, оскільки пізніше стали приходити повідомлення родичів білорусів, які сидять через покази Лук'янова», — сказав нам Батулін.

Координаторка Руху солідарності «Разам» Олена Талстая зазначила, що вони були одними із тих, хто ініціював створення «Білоруського дому в Україні». Однак після того, як телеграм-канал цієї організації, фактично, взяло під свій контроль оточення Сергія Коротких, членів Руху було заблоковано і викинуто з чату. На думку Талстой, це було необхідно для монополізації руху білорусів в Києві.

«Адже це контроль над досить значною структурою. І це могло бути що завгодно — від провокацій, дискредитації білорусів, білоруської опозиції, витіснення таких організацій як "Рух солідарності" від акцій, монополізація акцій. І от навіть вбивство Віталія зараз можуть використовувати у політичних цілях», — сказала Талстая.

Що ж до смерті Віталія Шишова, то більшість опитаних нами білорусів в Україні схиляються до версії причетності білоруських та російських спецслужб. Також вони кажуть, що Віталія попереджали про небезпеку, та й сам він мав певні передчуття. Знайомі кажуть, що у Віталія була інформація про нібито заїзд до України іноземних спецслужб.

«Віталік мені казав, що була інформація про те, що заїхали представники Служби спеціальних операцій і працюють по нас та інших», — розповів Щучко.

Водночас він також наголосив на тому, що українські спецслужби їх попереджали про це.