Сумний суддівський ситком. Чому відбір до Конституційного Суду обріс мемами
«Це мій улюблений актор у цьому серіалі», — написали в соцмережах про суддю Господарського суду Закарпатської області Любомира Андрейчука. Він — кандидат на посаду судді Конституційного Суду, який не знає, коли була ухвалена… Конституція України.
У будні Андрейчук працює в Ужгороді, а на вихідних живе у Львові, де й зареєстрований. Каже, що понад 10 років їздив на роботу автобусом чи поїздом, а останні роки — BlaBlaCar — сервіс для водіїв і пасажирів, де вони можуть знайти одне одного як попутникибла-бла-каром. Додає: в Ужгороді у нього свого житла немає — там його «виручають» друзі та колеги.
«А що вам заважає винаймати помешкання в оренду?» — питає суддю членкиня Дорадчої групи експертів Наталія Кузнєцова.
«З орендою проблема в цьому регіоні, бо люди не бажають, щоб я відображав у декларації їхні дані», — пояснює Андрейчук.
«Ви за 10 років не змогли знайти якусь квартиру? А як ви можете бути певним, що, прямуючи на роботу, матимете де переночувати?»
«Домовляюсь. За 10 років я вже навчився планувати час».
На початку березня Дорадча група експертів провела співбесіди з кандидатами на посаду суддів КСУ. Нарізки з цих розмов збирають тисячі лайків та сотні тисяч переглядів у TikTok. Багато коментаторів уже охрестили відбір суддів «новим комедійним серіалом».
Що відбувається з відбором і хто є кандидатами на високі посади — у матеріалі hromadske.
Завʼязка
Конституційний Суд складається з 18 суддів. Зараз їх 13, тож вакантних місць п’ять — три від Верховної Ради і два від зʼїзду суддів України. Спершу загальна кількість допущених до конкурсу кандидатів становила 40. Ще до проведення співбесід частина з них самоусунулись. Нині їх залишилося 26.
Аналітики припускають, що все через співбесіди, які проводить Дорадча група експертів, яка складається з трьох українських і трьох міжнародних представників. Крім того, вперше такий відбір відбувається відкрито. Тож деякі сумнівні кандидати могли через це піти завчасно.
А втім, навіть серед тих, хто лишився, знайшлися такі, через кого в TikTok відбір до КСУ назвали «комедійним серіалом». Але епізод відкритих співбесід, який ми спостерігаємо зараз, мав і свій приквел. Ідеться про конституційну кризу, яка й уплинула на відкритість конкурсу.
Якщо дуже коротко: у 2020 році КСУ ухвалив рішення, яке поставило під ризик антикорупційну реформу та заблокувало роботу Національне агентство з питань запобігання корупції — спеціальний орган, підпорядкований Верховній РадіНАЗК. Так, суд фактично скасував декларування для посадовців. До конституційної кризи мав безпосередній стосунок Олександр Тупицький — на той час голова КСУ.
До слова, його призначив ще президент-утікач Віктор Янукович. Зараз Тупицький фігурує в кількох кримінальних справах. А в березні 2022-го він із порушенням закону виїхав з України — і не повернувся. У травні того ж року його оголосили в міжнародний розшук.
Та криза започаткувала рух до запровадження відкритого конкурсного відбору суддів КСУ. Це, зокрема, важливо й для майбутнього вступу України до Європейського Союзу. Щоправда, лише влітку 2023 року президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон.
«Наявність такого відкритого конкурсу — це вже величезний результат. Бо відкриті конкурси і трансляції співбесід дозволяють будь-якому громадянину побачити кандидатів. Тож владі уже складніше просунути ще одного умовного “Тупицького в мішку”», — вважає членкиня правління Українська громадська організація, створена у 2012 році«Центру протидії корупції» Антоніна Волкотруб.
Трохи про «акторський склад»
Антикорупціонерка зазначила, що до кандидатів у поточному конкурсі на посади суддів КСУ є багато питань. За квотою з'їзду суддів залишилися 8 претендентів.
Серед кандидатів є адвокат Володимир Ратуш, який відмовився декларувати доходи своєї дружини. Він пояснив, що «поважає інтереси особи», яку кохає. А ще Ратуш не задекларував куплене авто, бо вважав, що воно слугуватиме Так називають несправні автівки, з яких планують зняти деталі для ремонту інших«донором», звертали увагу аналітики.
А суддя Ковпаківського райсуду Сум Ігор Бичков мав проблеми з місцевим пабом. Його там відмовилися обслуговувати. Бичков казав поліції, що йому там нібито завдали тілесних ушкоджень. Проте згодом він же просив правоохоронців не реагувати на подану заяву.
Зʼясувалося, що суддя за кілька років до цього наклав арешт на земельну ділянку, на якій розташований заклад.
«Маємо кандидатів, у яких були проблеми в “пивних ресторанах” або з недекларуванням “автівок-донорів” та ухваленням рішень попри наявний конфлікт інтересів. Є сумніви, що за квотою з'їзду суддів кількість гідних кандидатів достатня, аби закрити обидві вакансії», — каже Волкотруб у коментарі hromadske.
Експертка додала, що питань стосовно доброчесності до кандидатів за квотою парламенту не менше. У когось знайшли незадекларовані доходи, дехто занижував вартість майна, а хтось не міг чітко пояснити походження коштів.
Наприклад, члена Центральної виборчої комісії Павла Любченка за останні три роки 17 разів притягували до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху. Він пояснив, що порушував правила лише раз. Всі інші гріхи — за сином, який зазвичай користується автівкою батька, тому й штрафи, мовляв, приходили на суддю. До слова, син працює в Нацагентстві з питань запобігання корупції.
Крім того, членкиня Дорадчої групи експертів Наталія Кузнєцова на співбесіді заявила, що суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Тетяна Шинкар неправильно тлумачить визначення плагіату. До цього суддю питали, чому вона у своїй дисертації використала тексти інших авторів без посилання.
А от доцент кафедри кримінального права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Олександр Радутний задекларував за 2021 рік дві квартири, два гаражі та будинок — усе по 1 гривні.
«Ці помилки нині виправлені. Було хибне розуміння, що декларація — це своєрідний діалог. Виявилося, що це іспит із суворим результатом. Один з об’єктів придбаний ще в 1996 році за валюту, якої сьогодні не існує. Я декілька разів пробував переводити Українська валюта у 1992-1996 роках — до переходу на гривнюкарбованці у гривню», — запевняє Радутний.
Суддя Господарського суду Хмельницької області Максим Музика не відповів на запитання про основні функції судді КСУ й дату ухвалення закону про Конституційний Суд. Усе через те, що «він не готувався».
Антоніна Волкотруб зауважила, що попри це гідні кандидати на конкурсі все ж є: «Очікуємо від Дорадчої групи експертів рішення щодо подальшої участі кандидатів у конкурсі та проведення співбесід для оцінки компетентності».
Яким може бути фінал сезону?
Народний депутат Федір Веніславський у коментарі виданню «Главком» зазначив, що парламент може розглянути призначення відібраних експертами кандидатів на посади суддів Конституційного Суду не раніше як у травні.
Проте Волкотруб переконана, що краще недобрати суддів та оголосити повторний конкурс, аніж набрати недоброчесних чи недостатньо компетентних, бо КСУ може звести нанівець будь-яку реформу й відкинути Україну на роки назад.
«Ми вже були свідками того, як КСУ це зробив, скасувавши декларування. Ми віримо, що в разі повторного оголошення конкурсу гідні кандидати подаватимуться, оскільки віритимуть у прозорість процедури та свої шанси пройти усі співбесіди», — підсумувала очікування Антоніна Волкотруб у розмові з hromadske.