Світ на шляху до нагрівання на понад 2,4°C. Це більше за допустиму норму і може призвести до катастрофічних наслідків
Попри обіцянки урядів протидіяти змінам клімату світ наближається до глобального підвищення температури на 2,4°C. Теоретично допустимою нормою підвищення температури до середини століття вважається 1,5°C.
Про це йдеться у звіті дослідницької групи Climate Action Tracker.
Зокрема експерти проаналізували обіцянки та зобов'язання країн, які вони зробили під час цьогорічного Кліматичного саміту в Глазго.
Якщо врахувати виконання усіх обіцянок, які країни хочуть зробити до 2030 року, без довгострокових цілей, то глобальне підвищення температури до 2100 року складе 2,4°C. Згідно зі звітом, якщо врахувати довгострокові цілі США та Китаю щодо зменшення викидів парникових газів, підвищення температури може бути на 2,1°C.
Натомість якщо проаналізувати реальну діяльність урядів, то прогноз менш втішний. Експерти кажуть, що, за таким сценарієм, до кінця століття температура зросте на 2,7°C.
У Climate Action Tracker назвали й оптимістичний сценарій: якщо всі країни досягнуть Тобто скоротити свої вуглецеві викиди так, щоб вони не завдавали шкоди довкіллю та інвестувати у способи видалення вуглецю з атмосферивуглецевої нейтральності, до 2100 року потепління може відбутися на 1,8°C. Загалом же понад 140 країн, які відповідальні за 90% викидів, заявили, що мають ціль досягнути вуглецевої нейтральності. Але лише декілька країн мають реальні плани, як стати вуглецево-нейтральними.
Навіть оптимістичний сценарій далекий від цілей Паризької угоди 2015 року. Тоді країни-підписанти домовились утримувати приріст глобальної середньої температури нижче за 2°C та прагнути обмежити до 1,5°C.
«Дуже добре, якщо лідери держав стверджують, що вони мають цілі щодо нейтралізації викидів вуглецю, але якщо у них немає планів, як цього досягти, то цілі є лише на словах», — сказав Білл Хей, гендиректор Climate Analytics, партнерської організації Climate Action Tracker.
Експерти закликають політиків не зупинятися лише на заявах, а й продумати, як їхні слова зробити реальними.
Потепління на 1,5°C — допустима норма
За оцінками Міжурядової групи з питань зміни клімату при ООН, до середини XXI століття середня температура у світі зросте на 1,5 градуса за Цельсієм.
Це теоретично допустима норма, перевищення якої призведе до катастрофічних наслідків для природи і неприйнятних змін у різних сферах людського життя.
Світ уже стикається з аномальними температурами, паводками, посухами тощо. Крім того, глобальне потепління може призвести до зменшення врожайності рослин і, відповідно, до змін в екосистемах світу.
Також тануть льодовики, а через це під воду можуть піти прибережні міста. Наприклад, до кінця століття тільки через танення Гренландії рівень води підніметься на 10 сантиметрів. Загалом же очікується, що рівень води до 2100 року підніметься на метр.
Це означає, що під водою можуть опинитися прибережні міста: Лондон, Шанхай, Гонконг, Колката, та острови в Тихому океані. Через це постраждають щонайменше 300 млн людей у всьому світі.