До кінця 2016 в «таємній тюрмі» СБУ утримувалися троє людей — доповідь міжнародних правозахисників
Двоє з утримуваних — російські громадяни — Владімір Безобразов та Владіслав Кондалов, третій — громадянин України на ім’я Сергій з окупованого Торезу, його прізвище правозахисники не розголошують.
В Харківському управлінні СБУ неофіційно тримали трьох осіб до 12 грудня 2016 року — про це йдеться в спільній додатковій доповіді міжнародних організацій Amnesty international та Human rights watch.
Двоє з утримуваних — російські громадяни — Владімір Безобразов та Владіслав Кондалов, третій — громадянин України на ім’я Сергій з окупованого Торезу, його прізвище правозахисники не розголошують.
Безобразов та Кондалов вже повернулися в Росію та надали інформацію правозахисникам про те, як їх звільнили.
Приміщення Харківського обласного управління СБУ. Фото Hromadske.ua
12 грудня 2016 року трьох в’язнів забрали з камери в Харківському управлінні СБУ, надягли наручники та пакети на голову і повезли — йдеться в доповіді. Куди саме — тоді в’язні ще не знали. За словами ув’язнених, везли їх цілий день, а потім випустили. Дали гроші — в рублях та доларах, паспорти не повернули. Доки машина співробітників СБУ від’їжджала, звільнені лежали обличчям в снігу, як їм наказали, — наводять їхню розповідь правозахисники.
Пізніше Безобразов, Кондалов та Сергій побачили знак з написом «Новолуганське» — це населений пункт в Донецькій області (якраз у той час на Новолуганському напрямку — в районі Світлодарської дуги — посилилися обстріли).
У доповіді йдеться, що чоловік на ім’я Сергій покинув Безобразова та Кондалова і пішов шукати блокпост сепаратистів. Як з’ясували пізніше правозахисники Amnesty international та Human rights watch, його затримали представники самоназваної «ДНР» та допитували кілька днів. Зараз, за даними організацій, Сергій перебуває в лікарні в Донецьку.
Владімір Безобразов та Владіслав Кондалов розповіли дослідникам, що заночували в багатоповерхівці в Новолуганському, яка була пошкоджена обстрілами. Наступного дня їм вдалося подзвонити з телефону місцевого мешканця до рідних. Вони допомогли зконтактувати Безобразова та Кондалова з міжнародною гуманітарною організацією, яка в свою чергу допомогла колишнім в’язням з документами та переправила їх до Донецька. Вже 23 грудня 2016 року Безобразов та Кондалов були в Росії (Кондалов повернувся в Самарську область 29 грудня — звітують Amnesty international та Human rights watch).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тюрма, якої не існує, але з якої виходять люди
Фото Hromadske.ua
Хто такі Безобразов і Кондалов, і за що вони були затримані
Владімір Безобразов розповідав представникам Amnesty international та Human rights watch, що він працював менеджером в Москві, а заарештували його поблизу Одеси в 2014 році, коли, за його словами, він відпочивав разом з матір’ю і дитиною. «Безобразов заперечує будь-яку участь в подіях на сході України» — звітують правозахисники зі слів героя доповіді.
Владіслав Кондалов росіянин із Самарської області Росії. За даними, які подають доповідачі, він воював на боці бойовиків на сході України. Він потрапив в полон у березні 2015 року біля міста Щастя у Луганській області України. За словами доповідачів, у нього також був вирок, але умовний. І вже після того, як Кондалова випустили із залу суду, його незаконно затримали співробітники СБУ.
Із власних джерел Громадському в кінці грудня стало відомо про те, що Владімір Безобразов та Владислав Кондалов вийшли на свободу. За ними приїхали до Новолуганського та допомогли з документами і поверненням в Росію саме представники Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Після цього — в січні — Громадське звернулося із офіційним запитом від 16 січня 2017 року до Служби безпеки України, із питанням:
«Чи були затримані і чи утримувалися в системі Службі безпеки України громадяни Російської Федерації Владімір Бєзобразов та Владіслав Кондалов? За якими статтями вони були обвинувачені? Та де перебувають на даний момент».
На цей запит Громадське отримало відповідь, що Владіміра Безобразова затримали 19 червня 2014 року, оголосили підозру за ч. 2 ст. 110 Кримінального кодексу України — «Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України».
Також є вирок Овідіопольського районного суду Одеської області від 6 березня 2015 року щодо Безобразова — «3 роки позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки».
Amnesty international та Human rights watch у своєму звіті пишуть, що Безобразова засудили до умовного терміну ув’язнення та випустили із залу суд, після чого його незаконно ув’язнили співробітники СБУ і відвезли до управління, де він пробув 21 місяць.
Інформацію, де зараз перебуває Владімір Безобразов в прес-службі СБУ Громадському не надали.
Так само не повідомили в СБУ й місце перебування Владіслава Кондалова. В Службі безпеки повідомили лише те, що в Луганській області здійснювалося досудове розслідування за підозрою Кондалова у правопорушенні, передбаченому ч.1. ст. 258-3 Кримінального кодексу — «Створення терористичної групи чи терористичної організації».
11 березня 2016 року кримінальне провадження направлене для подальшого розслідування до Головної військової прокуратури, тобто вироку у справі Кондалова не було.
Громадське надіслало до Служби безпеки України 23 січня 2017 року повторний запит з проханням роз’яснити, де зараз перебувають Безобразов та Кондалов та чи були вони звільнені або обміняні в якості полонених.
Фото з сайту Amnesty International
Які результати першої спільної доповіді «HRW» та «AI» «Тебе не існує»
За півроку з моменту опублікування останньої доповіді Amnesty International «Тебе не існує», в якій було розказано 9 історій незаконно утримуваних цивільних в «таємних тюрмах» СБУ Харкова та Маріуполя, а також 9 історій тих, хто утримувався в тюрмах в так званих «ДНР» та «ЛНР» — з «таємної тюрми» Харківського управління СБУ випустили 18 осіб — звітують в AI та HRW.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Тебе не існує» — Чи приховує СБУ існування таємних тюрем на території України
За даними дослідників, зараз в Харківському управлінні СБУ ніхто не утримується. Але, оскільки винних за незаконне утримування під вартою не покарано, то правозахисники не виключають повторення такої ситуації. Тим більше, що СБУ досі заперечує насильницькі затримання.
У вересні 2016 голова Служби безпеки Василь Грицак навіть провів екскурсію журналістам приміщеннями Харківського управління, де, за інформацією правозахисників, незаконно утримувались цивільні громадяни, тоді СБУ доводила журналістам, що нікого служба не утримує і не утримувала. AI та HRW розцінюють такі дії з боку спецслужб як цинічні.
У липні 2016 головний військовий прокурор України Анатолій Матіос обіцяв дослідникам розслідувати заяви незаконних затримань людей Службою безпеки України. На даний момент жодних результатів цього розслідування не оприлюднено. Хоча Громадському відомо, що кримінальні справи за фактом зникнення людей військовою прокуратурою таки були відкриті.
Громадське повторно надіслало запит у Військову прокуратуру із запитанням, що вдалося розслідувати за півроку з моменту відкриття кримінального провадження, та на якій стадії зараз розслідування щодо незаконного утримання людей в системі Служби безпеки України.
Доля цивільних, утримуваних в «ДНР» та «ЛНР»
Після оприлюднення доповіді «Тебе не існує», де описано історії 9 цивільних українських громадян, які незаконно утримувались в «ДНР» та «ЛНР» без зв’язку із зовнішнім світом, без висунутих обвинувачень та дуже часто при цьому з ними жорстоко поводились, минуло півроку. Спроби AI та HRW підняти це питання із сепаратистами та переконати Росію повпливати на «керівництво» псевдореспублік не дали результатів.
Окремо правозахисники розповідають про професора з Донецька Ігоря Козловського та Володимира Фомічова — проукраїнського блогера з Макіївки, котрі утримуються під вартою в Донецьку та Макіївці з січня 2016 року. Фомічов тоді приїхав з Києва до батьків в гості на зимові свята.
Козловський чекає вироку «суду» в СІЗО, а Фомічов 16 серпня був засуджений за ніби то володіння зброєю до двох років позбавлення волі і перебуває в колонії в Макіївці. На думку представників двох міжнародних організацій — докази проти блогера були сфабриковані, зізнання вибите, і це позбавляє його «вирок» достовірності, що є ознакою порушення міжнародного гуманітарного права.
Приміщення Харківського обласного управління СБУ. Фото Hromadske.ua
Про що і до кого звертаються правозахисники
У своїй публічній заяві - зверненні правозахисники повторно закликають як українську владу, так і проросійських сепаратистів припинити всі свавільні та таємні затримання, а також жорстоке поводження із затриманими, та забезпечити притягнення винних до відповідальності.
Громадське готує розслідування про «таємні тюрми» СБУ.