«Тактика випаленої землі». Що відбувається на Бахмутському напрямку
За кілька тижнів після того, як росіяни зайшли в Соледар, ситуація загострилася на всьому Бахмутському напрямку. Нині в місті вже точаться вуличні бої. Не вщухає робота Реактивна система залпового вогнюРСЗВ та артилерії.
Аби зрозуміти, що відбувається на найгарячішій точці фронту і яка там нині ситуація, hromadske поговорило з бійцями, які захищають Бахмут.
Міські бої
Усі наші співрозмовники по кілька разів переносять заплановане коротке інтерв’ю. Пояснюють — «ситуація складна», «поки ніяк, був штурм», «все дуже швидко змінюється».
Нарешті на триваліший зв’язок виходить Євген Черепня — військовослужбовець 93 бригади. Ми говоримо телефоном, щохвилини розмову Євгена перебивають звуки прильотів десь зовсім поруч із ним.
«Бої перемістилися від околиць до міського середовища. Але не весь Бахмут складається з висотної забудови — це і приватні сектори, і вищі будівлі, тому у деяких місцях бої тривають ще на околицях», — розповідає боєць. Пояснює, що до ситуації, яка нині склалася в Бахмуті, йшло останні кілька місяців.
«Це був еволюційний процес, із часом до міських боїв все одно дійшло б. Більш як 5 місяців тут все йшло до того, що невеликим темпами росіяни підходили. Але я б не сказав, що ситуація сильно загострилася, такий великий тиск на місто почався з вересня. Вона (ситуація) стала складнішою через рельєф і погодні умови».
Підрозділ Євгена на Бахмутському напрямку перебуває з середини серпня. Весь цей час росіяни діяли однаково: велику кількість живої сили кидали майже без броньованої техніки. Але в останні дні почали використовувати більше РСЗВ, ствольної артилерії та мінометів.
«Якщо на Харківщині у 93 бригади були артилерійські дуелі і бої із залученням великої кількості танків та БМП, то тут переважно відбуваються контактні стрілецькі бої, щоденні штурми з неміряною кількістю живої сили противника. Різниця полягає в залученні авіації, адже восени на Бахмутському напрямку по наших позиціях авіація прилітала щонайменше чотири рази на день, але зараз вони зменшили її кількість», — розповідає Євген.
Сценарій Сєвєродонецька і Лисичанська
Різке загострення на Бахмутському напрямку, за словами військового аналітика Дмитра Снєгирьова, пов'язане зі зміною тактики, яка спостерігається після призначення кремлем герасимова і лапіна, який керував операцією в районі Сєвєродонецька і Лисичанська.
«Раніше всі місяці ПВК “Вагнер” намагалися штурмувати Бахмут та вв’язуватися у вуличні бої, а це велика кількість загиблих зі сторони, яка атакує. Нині відбувається корінна зміна тактики. Вони атакують по флангах у районі Кліщіївки і намагаються вийти на трасу Бахмут — Костянтинівка. лапін фактично втілив у життя той сценарій, який привів до падіння Сєвєродонецька і Лисичанська, — взяття під вогневий контроль основні шляхи постачання», — пояснює військовий аналітик.
Крім того, у напрямку Соледара, Вугледара та Бахмута росіяни підтягнули важкі вогнеметні системи «Солнцепек».
«Застосування такої зброї в умовах міста заборонено, бо вона випалює все в радіусі 2 км. Її застосування призведе до чималих жертв серед цивільного населення. Це тактика випаленої землі», — каже Снєгирьов.
Євген Черепня каже, що окупантам вдалося частково встановити контроль на трасі Бахмут — Костянтинівка.
«Втрата Соледара — погана новина, бо це відкриває простір для маневру росіян, але більше проблем викликає просування росіян на півдні від Бахмута в районі Кліщіївки, бо вони потрохи беруть під вогневий контроль трасу. Але якщо стабілізувати фронт, для чого тут і з'явилася 93 бригада, — ця проблема з Соледаром нівелюється. Зараз тривають щоденні бої, ми намагаємося стабілізувати ситуацію», — каже Черепня.
Могильник для росіян
За даними Інститут вивчення війниISW, з осені 2022 року ПВК «Вагнер» у Бахмуті зазнав значних втрат — понад 4100 найманців загинули і 10 тисяч отримали поранення. Однак точно порахувати втрати ворога неможливо.
«Якщо раніше на Бахмутському напрямку здебільшого наступали вагнерівці і зеки, то зараз, коли починаються міські бої, трапляються десантники. Ми ще не брали нікого у полон, але наші колеги казали, що вже є російські десантники», — каже військовий Євген.
Ще у квітні російський міністр оборони шойгу заявив путіну, що російська армія починає другий етап, який закінчиться повним контролем над Донбасом. Однак цього не сталося.
«Бахмут — перша лінія оборони. Наступні міста на лінії оборони — Часів Яр, Костянтинівка, Краматорськ і Слов’янськ. Це міста-фортеці. Навіть якщо припустити вихід ЗСУ з Бахмута, то це означає, що ми організовано відійдемо на нові лінії оборони, підготовлені заздалегідь, — пояснює аналітик Снєгирьов. — Донецька область — могильник для росіян. І хоча деякі експерти заявляли раніше, що втрата Сєвєродонецька і Лисичанська — поразка у війні, після цього ЗСУ звільнили Харківщину і Херсон, тому заяви про те, що втрата Соледара і Бахмута кардинально вплинуть на хід війни, не відповідають дійсності».