«Талібан» наказав жінкам в Афганістані залишатися вдома, бо бойовики «можуть погано поводитися»

Угруповання «Талібан» наказало жінками в Афганістані залишатися вдома й не виходити на роботу. Кажуть, що таке обмеження тимчасове через поведінку бойовиків.

Як передає The New York Times, про це повідомляє речник «Талібану» Забіхулла Моджахед.

Раніше таліби заявляли, що розширять права жінок після захоплення влади, але їхнім заявам суперечать розповіді місцевих жителів, які вже стикалися з управлінням талібів.

Крім того, 24 серпня угруповання у заяві вказало, що жінкам поки потрібно залишатися вдома. Речник обіцяє, що обмеження тимчасове, поки таліби не зможуть гарантувати жінкам безпеку.

«Ми стурбовані, що наші бійці ще не навчені та можуть погано поводитися з жінками... Ми не хочемо, щоб наші сили шкодили чи переслідували жінок», — сказав Моджахед.

Тож жінки повинні залишатися вдома, поки не буде нової процедури гарантування безпеки. Також обіцяють, що жінки отримуватимуть заробітну платню вдома.

До того заступник комітет із питань культури «Талібану» Ахмадулла Васека заявляв, що «у жінок, які працюють, немає проблем, поки вони носять хіджаби».

«Талібан» уже керував Афганістаном до 2001 року. Тоді у країні встановили режим ісламського Правила, що визначають переконання, а також формують релігійну совість і моральні цінності мусульман. Деякі класичні практики шаріату містять порушення прав людини, зокрема жінокшаріату із середньовічними нормами: розпустили парламент і скасували вибори, організовували публічні масові страти неугодних, заборонили кіно й телебачення та обмежили права жінок.

Зокрема, дівчатам забороняли навчатися після 12 років та працювати разом із чоловіками. Правозахисники ж не вірять, що обмеження прав жінок тимчасові, оскільки таліби у попередні роки правління теж казали, що обмеження прав — на деякий час.

«Вони пояснювали, що безпека погана, і чекали, коли стане краще і жінки отримають більше свободи. Але у роки їхньої влади цей момент так і не настав», — сказала заступниця директора з прав жінок у Хізер Барр.

Очевидці розповіли журналістам, що у середу, 25 серпня, жінки у деяких районах Кабула, де небагато талібів, виходили на вулиці в одязі, який носили до зміни влади. Але в центральних районах перебуває більше бойовиків, тож там жінки не наважуються вийти з дому.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.