ООН заявила про свідчення того, що «Талібан» страчує цивільних і представників колишньої влади Афганістану

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет заявила про наявність надійних свідчень розстрілів людей в Афганістані бойовиками «Талібану», який 15 серпня проголосив фактичний контроль над країною.

Про це повідомляє Reuters.

Виступаючи на позачерговій сесії Ради ООН з прав людини, Бачелет заявила про наявність доказів серйозних порушень прав людини з боку «Талібану». Серед них вона виокремила «розстріли на місці» цивільних і колишніх силовиків.

На пресконференції 17 серпня представники «Талібану» обіцяли амністію всім представникам колишньої влади Афганістану. Але потім у ЗМІ повідомили, що таліби навпаки погрожують їм убивством, якщо ті добровільно не здадуться.

Також Верховна комісарка ООН з прав людини заявила про загрозу для представників етнічних та релігійних меншин, а також обшуки й погрози бойовиків «Талібану» в будинках цивільних та про примусову конфіскацію їхнього майна без суду.

Рада ООН з прав людини планує ухвалити резолюцію щодо ситуації в Афганістані. А втім, її проєкт, підготовлений Афганістаном, не містить згадок про «Талібан» і вимоги направити місію з розслідування порушень прав людини.

Критично про ситуацію в Афганістані висловився Китай. Постійний представник країни в Женеві заявив, що це дії США та їхніх західних союзників призвели до погіршення ситуації з правами людини на афганській території.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.