«Талібан» висунув ультиматум руху спротиву — він існує в одній із 34 провінцій Афганістану. Там його відкинули

Ахмад Масуд — син відомого афганського польового командира, який очолює спротив «Талібану» в північній провінції Панджшер — відмовився здаватися бойовикам. Вони висунули ультиматум Масуду й дали чотири години на те, щоб здатися.

Про це Масуд заявив в інтерв’ю Al-Arabiya 22 серпня.

«Ми боролися з Радянським Союзом, і ми зможемо протистояти "Талібану"», — сказав він. Масуд також закликав до створення об’єднаного уряду за участі талібів і застеріг, що в разі відмови останніх від діалогу війна буде неминучою.

Заява Масуда пролунала на тлі ультиматуму, виголошеного «Талібаном» руху спротиву з північної провінції Панджшер — єдиної з 34 провінцій Афганістану, де не визнали влади талібів. Там перебуває віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех, який після втечі президента Ашрафа Гані з країни заявив, що за конституцією є очільником країни.

У своєму ультиматумі «Талібан» дав спротиву чотири години, щоб здатися, інакше на причетних до нього «чекає покарання». Таліби супроводили свою вимогу відео, на якому, ймовірно, показують висування своїх сил до Панджшеру.

Що відбувається в Панджшері?

Панджшер — провінція на півночі Афганістану, майже 100% населення якої становлять таджики (тоді як більшість населення всього Афганістану становлять пуштуни). Провінція завжди виступала проти влади пуштунів, починаючи з приходу до влади генерала Мухамеда Дауда у 1973 році.

У 1980-х роках Панджшер став одним із осередків спротиву вторгненню військ СРСР в Афганістан. Тоді запам’ятався польовий генерал Ахмад Шах Масуд — його назвали «Панджшерським левом» за те, що він дев’ять разів зміг відбити наступ радянських військ на провінцію. У 1990-х не зміг узяти Панджшер і «Талібан», який керував країною до 2001 року.

Панджшер має важливе стратегічне значення, оскільки з’єднує північні й південні провінції Афганістану, а також розташований поруч зі стратегічною трасою, яка сполучає Кабул і Мазарі-Шариф — одне з найбільших афганських міст.

32-річний Ахмад Масуд, який зараз очолює спротив «Талібану» в Панджшері, — син Ахмада Шаха Масуда. Його вбили за кілька днів до терактів 11 вересня 2001 року бойовики «Аль-Каїди», яким «Талібан» (який тоді контролював Афганістан) дав прихисток.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані разом із сім'єю виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою, 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.