«Талібан» заявив, що поверне в Афганістані страти та відрубування рук «задля безпеки»

Один із засновників руху «Талібан» і головний поборник суворого тлумачення ісламського права Норуддін Турабі заявив, що в Афганістані знову будуть проводити страти і ампутації рук, хоча, можливо, і не на публіці.

Про це він повідомив в інтерв'ю Associated Press.

Турабі відкинув обурення з приводу страт, які іноді відбувалися на очах у натовпу на стадіоні, коли таліби були при владі в Афганістані в 1996-2001 роках. І застеріг світ від втручання в справи «Талібану».

«Усі критикували нас за покарання на стадіоні, але ми ніколи нічого не говорили про їхні [західних країн] закони і покарання. Ніхто не казатиме нам, якими повинні бути наші закони. Ми будемо слідувати ісламу і встановлювати свої закони на основі Корану», — каже один з лідерів талібів.

Турабі, якому зараз за 60, був міністром юстиції і главою так званого Міністерства пропаганди чеснот і запобігання гріхам — по суті релігійної поліції — під час попереднього правління «Талібану».

Тоді таліби страчували засуджених ними за вбивство вистрілом у голову. Злодіїв карали ампутацією руки, а у засуджених за розбій на дорозі ампутували руку і ногу. Це все відбувалося на стадіоні у Кабулі або на території величезної мечеті Курбан-байрам. На страти приходили подивитися сотні людей.

Судові процеси та вироки рідко були публічними, а суддями виступали ісламські священнослужителі, чиє знання закону обмежувалося релігійними приписами.

Турабі сказав, що на цей раз судді, зокрема жінки, розглядатимуть справи, але основою законів Афганістану буде Коран. Він сказав, що вищезазначені покарання відновлять.

«Відрубування рук дуже необхідне для забезпечення безпеки», — сказав він, додавши, що це має стримувальний ефект. Він переконує, що уряд талібів зараз роздумує, чи застосовувати покарання публічно.

Невиконані обіцянки

Таліби обіцяли не запроваджувати жорсткі правила після повернення до влади у серпні 2021-го. Проте наразі зростає невідповідність між обіцянками та реальними діями.

Представник «Талібану» Мохаммад Юсуф сказав New York Post, що міністерство моралі обов'язково має бути в Афганістані, оскільки основна мета громадян — служити ісламу.

Попри обіцянки «Талібану» створити інклюзивний уряд, усі оголошені урядовці або представники угруповання, або їхніх союзників. І усі — чоловіки. Бойовики заявили, що «жінки не можуть бути міністрами, бо вони повинні народжувати».

«Талібан» уже встиг заборонити жінкам займатися спортом, а також вчитися в університетах разом із чоловіками.

Що тепер в Афганістані?

Після оголошення про виведення західних військ в Афганістані почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Після захоплення влади талібами західні країни евакуювали своїх громадян та деяких афганців. За два тижні з Афганістану вивезли понад 120 тисяч людей, однак тисячі людей досі не можуть виїхати. Україна вивезла з Афганістану понад сім сотень людей на сімох евакуаційних рейсах, зокрема й громадян інших країн.