Телеканал Ахметова закрив проєкт про деолігархізацію з Мендель у ролі ведучої. Каже, що «зникає предмет розгляду»

Канал «Україна 24», який належить олігарху Ринату Ахметову, оголосив про закриття щотижневої програми «Велика деолігархізація». Сталося це після заяви омбудсменки Людмили Денісової щодо неконституційності законопроєкту про деолігархізацію президента Зеленського.

Про це повідомляє «Детектор медіа» з посиланням на пресслужбу «України 24».

За словами ведучого Дмитра Белянського, неконституційність законопроєкту про деолігархізацію означає, що «в програми "Велика деолігархізація" зникає предмет розгляду». Йдеться про заяву уповноваженої з прав людини Людмили Денісової, яка 3 вересня звернулася до голови Верховної Ради Дмитра Разумкова і заявила про неконституційність законопроєкту.

Зокрема омбудсменка вважає, що в разі ухвалення документ надасть президенту й Раді нацбезпеки й оборони не передбачені Конституцією повноваження. І тоді закон успішно оскаржать у Конституційному Суді. Денісова запропонувала Верховній Раді скерувати законопроєкт про олігархів до Венеційської комісії.

Останній випуск «Великої деолігархізації» вийшов на «Україна 24» 4 вересня. Як нагадує «Детектор медіа», раніше Белянський обіцяв, що програма виходитиме до остаточного ухвалення закону про олігархів або навіть «до завершення реформи».


Про який законопроєкт ідеться?

Ухвалений у першому читанні документ передбачає, що олігархом є людина, яка «має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті». Для таких людей мають створити окремий реєстр. Щоб бути олігархом, людина має відповідати трьом із таких чотирьох критеріїв:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, який має природну монополію або посідає монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку;
  • має активів на мільйон прожиткових мінімумів (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).

Якщо ж людину визнають олігархом, на неї пропонують накласти такі обмеження:

  • заборона фінансувати партії (ніби вони зараз відкрито це роблять);
  • заборона купувати об’єкти великої приватизації;
  • зобов’язання подавати електронну декларацію, як це роблять чиновники.

Про те, чи справді законопроєкт президента Зеленського призведе до деолігархізації, читайте у нашому матеріалі.

Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.


Щотижнева програма «Велика деолігархізація» почала виходити на телеканалах «Україна» та «Україна 24» 3 липня. Обидва канали входять до медіагрупи зі складу компанії «SCM» Ріната Ахметова. До програми пізніше долучилася колишня речниця Зеленського Юлія Мендель.

Представники Ахметова раніше заявляли, що не вважають його олігархом. Речниця Ахметова Анна Терехова заявляла, що всі активи Ахметова, зокрема ЗМІ, придбані законно, а медіа, які йому належать «завжди були незалежним бізнесом з власною редакційною політикою».