Тепер ми можемо краще уявити чорну діру. Довкола однієї з них науковці зафіксували мерехтливі кола

Космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра» Національного аерокосмічного агентства США (NASA) зафіксувала кола, що світяться, довкола чорної діри у системі подвійної зорі V404 Лебедя — вона розташована за 7800 світлових років від Землі.

Про це повідомляє CNN.

Обсерваторія зробила знімок чорної діри разом з орбітальною обсерваторією «Свіфт», якою спільно керують США, Італія та Велика Британія. Кола вдалося зафіксувати саме за допомогою вловлювання рентгенівського випромінювання.

Система V404 Лебедя — це подвійна зоря, що складається із власне зірки, маса якої десь удвічі менша за масу Сонця, і чорної діри, маса якої, навпаки, десь у дванадцять разів більша за сонячну.

Рентгенівське випромінювання, яке виділяла система, відбивалося від хмар космічного пилу, розташованих між нею і Землею, і створило ефект мерехтливих кіл, який і спостерігається на знімку. Випромінювання обсерваторії зафіксували в липні-серпні 2015 року.

Вивчення кіл, що утворилися на знімку, дозволить науковцям дізнатися більше про простір між V404 Лебедя і Землею та чорну діру в системі. Приміром, діаметр кіл вказує на те, наскільки далеко хмари космічного пилу розташовані від Землі: чим більший діаметр — тим ближче.

Рентгенівські промені в цьому випадку працюють так само, як і під час медичного огляду: чим яскравіший слід на знімку, тим більше променів він поглинув. Це також дозволяє визначити склад космічного пилу — в цьому випадку, найімовірніше, він складається з часточок вуглецю й кремнію.