Тепер утікачів від українського правосуддя буде легше судити. Зеленський підписав закон про заочне засудження
Президент Володимир Зеленський підписав закон, який вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу України, пов’язані із заочним засудженням. Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт 27 квітня.
Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.
Раніше порушити справу чи розпочати досудове розслідування щодо втікача можна було лише в разі, якщо він або вона оголошені в міжнародний розшук. В Офісі президента пояснюють, що Інтерпол не завжди погоджувався це зробити, бо бачили ознаки політичного переслідування.
Українські суди, посилаючись на відсутність оголошення в міжнародний розшук із боку Інтерполу, відмовляли у відкритті справи чи досудового розслідування щодо втікачів. Приміром, саме так суд мотивував відмову у жовтні 2020 року заочно арештувати Януковича.
Підписаний Зеленським закон визначає ще одну підставу для таких дій — безпідставне ухиляння підозрюваного від явки, якщо він або вона перебуває на території держави-агресора або на тимчасово окупованих територіях. Слідчий суддя може заочно заарештувати такого підозрюваного.
Таким чином, судовий розгляд у кримінальній справі щодо обвинувачених, які переховуються від органів слідства та суду на окупованій території України, може здійснюватися за їх відсутності (in absentia). При цьому дія закону не поширюється на неповнолітніх обвинувачених.
Раніше народна депутатка та членкиня комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Олександра Устінова пояснювала нам, що ухвалені зміни до закону можуть допомогти засудити обвинувачених у справах Майдану.
Зокрема, закон «рятує» справу про вбивство 48 та поранення 80 людей на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року. На лаві підсудних у цій справі були ексберкутівці Аброськін, Зінченко та Янішевський. Однак у грудні 2019-го року їх обміняли на політв’язнів, тож свої вироки вони отримати не встигли.