Альперін — на виїзд? Чи зможе депортація врятувати «короля контрабанди» від суду

Детективи НАБУ вручають бізнесмену Вадиму Альперіну (в центрі) підрзру у справі про зловживання на митниці, 2019 рік.
Детективи НАБУ вручають бізнесмену Вадиму Альперіну (в центрі) підрзру у справі про зловживання на митниці, 2019 рік.

Два тижні тому агентство «Інтерфакс-Україна» з посиланням на власні джерела повідомило про позбавлення громадянства України трьох людей із санкційного списку Ради національної безпеки та оборони, які начебто займалися контрабандою. Уряд нібито вже готував для них процедуру депортації, а РНБО мало збиратися з цього приводу ще 15 квітня.

Джерела hromadske теж кажуть про такі наміри влади. Але офіційного підтвердження досі немає, президентський указ про це, як і кілька років тому в подібній історії з депутатом Андрієм Артеменком, не опублікований.

Один з тих, кого нібито позбавили громадянства та збираються депортувати — одеський бізнесмен Вадим Альперін. Восени 2019 року президент Володимир Зеленський назвав його «хрещеним батьком контрабанди» та обіцяв винагороду за його віднайдення, оскільки детективи Національного антикорупційного бюро не змогли його затримати.

Розповідаємо, хто такий Вадим Альперін, чому його називають «хрещеним батьком контрабанди», що відомо про його громадянство та чи не допоможе часом можлива депортація врятувати його від суду.

Хто такий Альперін?

ЗМІ почали активно писати про одесита Вадима Альперіна лише після початку розслідування НАБУ. До цього він згадувався лише у 2008 році, коли його корабель під назвою «Фаїна» захопили сомалійські пірати. Зрештою Альперін домовився з піратами та викупив корабель.

Члени екіпажу «Фаїни» та власник човна Вадим Альперін (третій праворуч) дивляться на берег після того, як корабель причалив до порту Момбаса у Кенії, 12 лютого 2009 року.AP/SAYYID AZIM

Займається бізнесом Альперін ще з 1990-х, а саме — торгівлею алкоголем. На початку 2000-х він переїжджав до Ізраїлю, але потім повернувся в Україну.

Альперін разом з дружиною є власниками «Котовського винзаводу» в Одесі. У 2013 році Антимонопольний комітет оштрафував цей завод на 300 тисяч гривень — за «несвоєчасну подачу інформації».

Одеські ЗМІ також повідомляли, що Альперін займається й забудовами. Нібито він будує незаконну високоповерхівку на території колишнього дитячого санаторію.

Тканинна «схема» на митниці та інші справи

Восени 2019 року детективи НАБУ затримали низку осіб у справі про зловживання на митниці під час ввезення товарів до України. Альперіна не змогли затримати за місцем його проживання в Одесі, його розшукували.

Аж раптом бізнесмен сам з’явився з адвокатом до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, де його затримали детективи НАБУ. До цього цей візит анонсував адвокат Альперіна Андрій Федур.

«Хрещеному батьку контрабанди» після затримання вручили підозру, але не в контрабанді — вона в Україні декриміналізована. За версією слідства, Альперін організував зловживання на митниці, які дозволили йому ввозити в Україну тканину за заниженою вартістю.

Детективи нібито встановили, що фірми з орбіти Альперіна імпортували товари за підробленими документами, які робили в офісі бізнесмена в бізнес-центрі «Сонячний» в Одесі. У митних деклараціях компанії вказували занижену вартість товарів. Після чого митники відмовляли в цих деклараціях, оскільки вартість була вказана неправдива.

Пізніше на митниці з порушеннями коригували вартість ввезених товарів, що було підставою для скасування таких дій фірмами через суд. Внаслідок чого товари ввозили до України за заниженою вартістю, а фірмам повертали фінансові гарантії, які вони перераховували митникам при ввезенні.

За даними слідства, митники отримували від 80 до 200 доларів за контейнер з тканинами. Загалом збитки від таких дій становлять майже 64 мільйони гривень. У листопаді 2020 року проти Альперіна та ще п’яти осіб завершили слідство.

Прокурор Сергій Красножон під час спілкування з репортерами видання «Слідство.Інфо»Слідство.Інфо

Також, за нашими даними, детективи НАБУ розслідують й інші справи, де може фігурувати одеський бізнесмен. Одна з них — про відшкодування податку на додану вартість. Фірмам з орбіти Альперіна нібито мали повернути ПДВ через непродаж імпортного товару та його зберігання на складах. Однак детективи на цих складах не знайшли вказаних товарів, а самі приміщення виявилися непридатними для зберігання.

«Друзі» в прокуратурі та 800 тисяч для НАБУ

Окремо детективи встановили, що Альперіна інформували про майбутні обшуки в його справі. Зокрема, нібито знайшли листування з абонентом «Прокурор Сергій область», який повідомляв про виїзд детективів на обшук до Одеси.

За даними Slidstvo.info, йдеться про посадовця прокуратури Київської області Сергія Красножона. У листуваннях також пропонувалося за гроші розповісти про деталі розслідування та плани правоохоронців.

Крім того, одеського бізнесмена судять і за спробу підкупу керівника всіх детективів НАБУ Андрія Калужинського. За 800 тисяч доларів Альперін нібито намагався добитися закриття справи, в якій йому вручили підозру.

В червні 2019 року Печерський суд Києва призначив цю справу до розгляду, але в закритому режимі. Про це попросив сам Альперін, оскільки у справі нібито є інформація про особисте та сімейне життя та обставини, які можуть «принижувати його гідність».

Чи припинили Альперіну громадянство?

Співрозмовники hromadske, поінформовані у питанні «королів контрабанди», підтвердили, що Альперіну та ще двом особам із санкційного списку РНБО справді припинили громадянство.

Ми звернулися до самого Альперіна з низкою питань щодо громадянства та можливої депортації з України. Він прочитав наше повідомлення, але жодної відповіді не надав.

Адвокат Альперіна Андрій Федур від коментарів відмовився, бо це все нібито «чутки».

Однак уже 27 квітня інший адвокат одеського бізнесмена Сергій Янченко в суді просив пом’якшити запобіжний захід його клієнту. За його словами, Альперін не збирається кудись тікати, ба більше, він буде «боротися за те, щоб залишитися в країні».

Бізнесмен Вадим Альперін (у центрі) разом із адвокатами Андрієм Федуром і Сергієм Янченком на засіданні Печерського суду про обрання запобіжного заходу для бізнесменаСлідство.Інфо

Адвокат Янченко стверджував, що наразі президент вживає всі можливі заходи тиску, зокрема намагається «вислати Альперіна з країни». На думку захисника, Зеленський виніс незаконний указ про припинення громадянства Альперіна.

Також hromadske звернулося із запитом до Державної міграційної служби України. У ДМС відмовилася надати інформацію про можливу втрату громадянства Альперіним та його подальшу депортацію — послалися на закон про захист персональних даних.

Ми також звернулися за коментарем до експерта Центру політико-правових реформ Олександра Марусяка. Він розповів hromadske, що президент України не може позбавляти будь-кого громадянства, але, згідно з законодавством, може деяким особам його припинити.

«Наприклад, у разі добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття», — підкреслив Марусяк.

У такому випадку датою припинення громадянства такої особи є дата видання відповідного указу президента, каже експерт.

Тобто Альперіну могли припинити українське громадянство через наявність у нього ізраїльського паспорта.

Це ж було вже?

Схожа історія з «позбавленням» українського громадянства відбулася у 2017 році з на той момент народним депутатом від Радикальної партії Андрієм Артеменком, який нібито мав ще й громадянство Канади. Указ Петра Порошенка про припинення українського громадянства Артеменка оприлюднив колега депутата по фракції Дмитро Лінько.

Сам Артеменко називав цей указ незаконним. Про сумнівність таких дій влади писали й правозахисники, до того ж указ так офіційно й не оприлюднили.

Співрозмовник «Укрінформу» в тодішній Адміністрації президента пояснював, що указ не публікували нібито через те, що це «акт індивідуальної дії», і що цю інформацію можна отримати, лише подавши відповідний запит.

Сам ексдепутат намагався через суд оскаржити дії з позбавлення його громадянства, проте суд йому позов повернув. Другий позов Артеменка теж повернули.

Окремо він судився з тодішнім генеральним прокурором Юрієм Луценком та міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, але всі інстанції Артеменко програв.

Вадим Альперін іде до будівлі Печерського суду на Хрещатику у КиєвіСлідство.Інфо

Депортація врятує Альперіна від суду?

У коментарі hromadske співрозмовники у САП повідомили, що втрата Альперіним громадянства не заважає притягненню його до відповідальності. Але якщо його депортують, то не зможуть судити навіть заочно.

«Для заочного розслідування необхідно, щоб особа переховувалася», — підкреслює джерело.

Юрист Центру протидії корупції Вадим Валько погодився з такою позицією. Нам у коментарі він розповів, що заочний судовий розгляд справи можливий тільки тоді, коли особа переховується або оголошена в міжнародний розшук.

«А тут особа офіційно передана іншій державі», — вказує Валько.

Колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка нагадує, що закон забороняє Альперіну залишати територію України до завершення розслідування чи розгляду судової справи.

«Він фігурує наразі у двох статусах — підсудного та підозрюваного», — наголосив hromadske Рябошапка.

Однак, як вважає ексгенпрокурор, якщо суд за наполяганням влади надасть дозвіл на його примусове видворення, то навряд чи буде реально притягнути Альперіна до відповідальності. Рябошапка вважає цю історію черговим піаром влади.

Автор: Олег Новіков