Теплий прийом в Азії, Путін і КНДР: головні підсумки турне Трампа

Дванадцять днів, п’ять країн, два саміти — таким був візит Дональда Трампа до Азії. Президент США відвідав Японію, Південну Корею, Китай, В’єтнам і Філліпіни, де побачився з лідерами країн. Натомість зустріч, на яку чекали найбільше, так і не відбулася — з російським президентом Путіним він лише перекинувся кількома фразами. Громадське розповідає про головні підсумки східного турне Трампа

Дванадцять днів, п’ять країн, два саміти — таким був візит Дональда Трампа до Азії. Президент США відвідав Японію, Південну Корею, Китай, В’єтнам і Філліпіни, де побачився з лідерами країн. Натомість зустріч, на яку чекали найбільше, так і не відбулася — з російським президентом Путіним він лише перекинувся кількома фразами.

Громадське розповідає про головні підсумки східного турне Трампа.

Дорогий гість

В Азії президента США зустріли із східною гостинністю. Лідер Китаю Сі Цзіньпін улаштував для Трампа офіційну вечерю в Забороненому місті в Пекіні. Трамп став першим іноземним лідером, якому випала така честь. Там же Трамп з дружиною подивився виставу — традиційну китайську оперу.

Лідер Південної Кореї зустрів Трампа лестощами, розхвалюючи успіхи США в економіці. Прем’єр Японії назвав його «улюбленим хлопцем», згадавши про спільні ігри в гольф. Президент Філіппін Родріґо Дутерте заспівав для Дональда Трампа пісню «Ти — це світло». Зі сцени він заявив, що зробив це за розпорядженням президента Сполучених Штатів.

Пізніше про враження від прийому в Азії Трамп сказав так: «Це дійсно ознака поваги. Можливо, трохи до мене, але насправді до цілої нашої країни».

Водночас під час візиту президента США в Японії, Південній Кореї та на Філіппінах відбулися протести, учасники яких звинувачували Трампа в підтримці недемократичних режимів.

Сутички між південнокорейськими прихильниками та противниками політики Трампа у Сеулі в день візиту американського президента, 08 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/KIM HEE-CHUL

Відсутність критики

Лестощі зробили своє діло. Геть недипломатичний у висловлюваннях щодо іноземних партнерів президент Америки на зустрічах з лідерами азійських країн не піднімав болючих питань й уникав критики на їхню адресу. А надто такої, що стосувалася прав людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Пропагандистська війна на Філіппінах: інтернет як зброя.

Ні на Філіппінах, де за наказом президента поліція без суду й слідства вбиває наркозалежних громадян. Ні в Китаї, влада якого багато років утискає свободу слова й репресує активістів. Трамп уникнув критики навіть в економічних питаннях, хоча раніше неодноразово це робив.

Президент США Дональд Трамп (ліворуч) та прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе підписали один одному капелюхи з написом «Дональд та Сіндзо роблять Альянс ще величнішим» у клубі Kasumigaseki у місті Каваґое, Японія, 05 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON/POOL

Північна Корея

Під час турне Трамп критикував лише одну азійську країну — Північну Корею. Питання ядерної безпеки й політики щодо КНДР було одним з найважливіших. Президент США намагався об’єднати ключових гравців регіону — Китай, Японію та Південну Корею.

Пізніше Трамп заявив, що Китай пообіцяв посилити санкції проти КНДР. Крім цього, у Тихому океані під час азійського турне відбулися спільні військово-морські навчання США, Японії і Південної Кореї — для демонстрації сили.

У відповідь на критику й погрози Кім Чен Ин назвав Трампа «старим маразматиком». Трамп відповів у Twitter:

«Чому Кім Чен Ин образив мене, обізвавши «старим»? Адже я ніколи не називав його «товстим коротуном».

Зустріч з Путіним

Трамп згадав і про важливість ще однієї дружби. Була ймовірність, що під час економічного саміту у В’єтнамі відбудеться двостороння зустріч Трампа з Путіним. Однак цього так і не сталося, начебто через те, що служби президентського протоколу не узгодили теми розмови. Натомість президенти країн перетнулися на декілька коротких бесід, під час яких, зокрема, торкнулися питань Сирії та України.

Російські медіа повідомляли, що ініціатива повноцінної зустрічі належала США, які хотіли обговорити з Кремлем ядерну проблему КНДР. Виявилося, що лідерам було про що поговорити, але не було про що домовлятися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чим запам’ятається перше закордонне турне Трампа​.

Пізніше Трамп заявив журналістам, що також обговорив з Путіним утручання РФ у президентські вибори у США — нині це одна з найгарячіших тем у Штатах. «Він сказав, що не втручався. Сказав, що абсолютно не причетний до наших виборів. І я йому вірю. Гадаю, такі заяви його дуже ображають, і це не добре для нашої країни», — сказав Трамп.

Президент США Дональд Трамп (праворуч) та президент Росії Володимир Путін спілкуються перед початком колективної фотосесії після наради лідерів Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у місті Дананг, В'єтнам, 11 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/JORGE SILVA/POOL

Економічний націоналізм

Трамп хотів переконати азійські ринки співпрацювати із США. На економічному саміті у В’єтнамі він змінив різку риторику, зокрема стосовно Китаю (раніше президент США критикував китайсько-американські торговельні відносини через те, що вони завдають США збитків).

«Я не звинувачую Китай, — заявив Трамп. —Зрештою, хто може звинувачувати країну в тому, що вона отримує користь від іншої країни задля блага своїх громадян? Тут я віддаю Китаю належне».

Водночас Трамп дав зрозуміти, що для нього Америка залишається в пріоритеті й він не укладатиме невигідних економічних угод. А  також наголосив, що матиме справу лише з двосторонніми, а не багатонаціональними договорами. Пізніше лідери країн, що зібралися на економічному саміті у В’єтнамі, включно з Японією, Канадою і Австралією погодили основні елементи нової торговельної угоди без участі США.

Сам Трамп поїздкою залишився задоволений:

«Надзвичайно успішна поїздка, ми зробили величезну роботу щодо торгівлі й не лише в плані угод. Ми уклали договори, які вартують щонайменше 300 мільярдів доларів. Але я думаю, що скоро ми потроїмо цей показник», — сказав він в останній день візиту й пообіцяв у Twitter «підготувати важливу заяву».

Підписуйтесь на наш канал у Telegram