«Тоді в чому цінність НАТО?»: Зеленський про те, що за членства України Альянс може не захотіти вступати у війну з РФ
Якщо всі країни Північноатлантичного альянсу бояться, що колись доведеться захищати певну державу—члена НАТО, тоді є питання до цієї організації та до її цінностей.
Про це заявив глава держави Володимир Зеленський в інтерв’ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung, передає пресслужба Офісу президента.
«Якщо, вибачте, всі країни НАТО бояться, коли на якусь країну-члена НАТО хтось нападає, якщо вони бояться, що доведеться захищати, тоді є питання загалом до цієї конструкції. Якщо це так, то навіщо тоді ця конструкція, що боїться захистити країну, яка є членом того чи іншого союзу? Тоді в чому її цінність?», — заявив Зеленський.
Також він вважає, що якщо частина країн у НАТО хоче бачити Україну в Альянсі, а декілька країн, які в гарних відносинах із Росією, не хочуть, то «знову питання до цієї конструкції — чи справді вона така сильна й потужна?».
«Я вважаю, що це крихкість цієї конструкції. І проведіть паралель із Європейським Союзом, де ця крихкість уже показала результати. Велика Британія вийшла з ЄС. ЄС без Великої Британії став міцнішим? Точно ні. Це вже не "аркова" конструкція, яка є найміцнішою у світі. Це конструкція, яка сиплеться», — додав він.
За його словами, це «нецивілізоване, несучасне, неправильне» ставлення до безпеки людства. Мовляв, той політичний егоїзм, який є сьогодні через ці страхи, може призвести до Третьої світової війни.
«Не може бути такої позиції: "Подивимось". Так, ніхто не хоче, але ми вже маємо цю ситуацію. Мені здається, що це не зовсім справедливо — ми ж захищаємо, ми — безпекова стіна цієї філософії існування, європейської цивілізації, прав і свобод людини», — наголосив він.
Водночас Зеленський переконаний, що Росія не наважиться на війну з НАТО, не буде воювати з Європою. Додає, що РФ воює винятково з колишніми країнами СНД чи СРСР.
«Я не бажаю такого нашим друзям, але треба подивитися на країни Балтії. А що ми будемо робити з країнами Балтії, маленькими, прекрасними, які точно впадуть перед російською агресією, якщо вона буде? А вони — члени НАТО. Що тоді всі робитимуть? Поки що Росія не нападала на ЄС та країни-члени НАТО. Але в Молдові є Придністров’я, у Грузії — Абхазія, в Україні — Донбас», — додав президент.
Україна і НАТО
14 червня у Брюсселі відбудеться саміт НАТО, але Україну туди не запросили. У зустрічі братимуть участь лише країни-члени Альянсу.
Водночас в Офісі президента запевнили, що «тема України буде обов’язково обговорена», а рішення щодо неї «будуть зафіксовані в загальному підсумковому документі».
Очільників інших держав на саміти НАТО запрошують далеко не завжди: на Лондонський саміт у 2019-му, присвячений до 70-річчя Альянсу, запрошували лише членів НАТО. Натомість п'ятий президент Петро Порошенко був присутній на саміті НАТО в липні 2018 року.
Раніше президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що на саміті в Брюсселі 14 червня запланували обговорити «дорожню карту» для України щодо виконання нею кроків для вступу в Альянс.