Трамп закликав не продовжувати закон про шпигунство, створивши нову проблему для спікера Джонсона — WSJ
Колишній президент США Дональд Трамп закликав законодавців не продовжувати термін дії закону про шпигунство. Напередодні спікер Палати представників Майк Джонсон, навпаки, назвав закон надзвичайно важливим для захисту американського народу від тероризму.
Про це пише Wall Street Journal.
Офіційна назва документа — «Закон про спостереження за зовнішньою розвідкою» (FISA). Він дозволяє розвідувальним службам США відстежувати електронні комунікації потенційних терористів, шпигунів та хакерів за кордоном. Закон також захоплює невідомий обсяг приватних повідомлень, які належать американцям, наприклад, коли хтось із них спілкується — свідомо чи ні — з підозрюваними.
Протягом багатьох років захисники конфіденційності критикували закон, проте Конгрес двічі оновлював законодавство за підтримки обох партій. Наступного тижня частина закону може втратити чинність, водночас американські законодавці місяцями сперечалися через оновлення документа.
Під час зустрічі з республіканцями в Палаті представників 10 квітня Майк Джонсон виступив за оновлення та реформування FISA, заявивши, що це «надзвичайно важливо» для захисту американського народу від тероризму. Він додав, що FISA та найбільш суперечливий розділ 702 є «життєво важливими для розуміння загроз проти США та протидії ворогам».
Проте напередодні запланованого голосування Трамп, імовірний кандидат у президенти 2024 року та найвпливовіша фігура в Республіканській партії, виступив проти.
«Убийте FISA, який був незаконно використаний проти мене та багатьох інших. Вони шпигували за моєю кампанією», — написав Трамп у своїй соціальній мережі Truth Social.
WSJ зазначає, що немає доказів того, що закон, а саме його розділ 702, використовувався для шпигування за Трампом. Хоча інший розділ закону, який не втратив чинності, справді застосовували для прослуховування співробітника президентської кампанії Трампа у 2016 році Картера Пейджа. Після виявлення низки помилок щодо програми стеження генеральний інспектор Міністерства юстиції різко розкритикував цей розділ.
Шість років тому Трамп уже публікував подібний пост у соціальних мережах із закликом до законодавців дозволити закону втратити чинність, усупереч позиції його власної адміністрації з цього питання. Пізніше він змінив свою позицію під тиском високопосадовців.
Як зауважує видання, втручання колишнього президента відбулося в «особливо важкий» час для Джонсона, якому вже погрожували усуненням з посади через підтримку допомоги Україні. Трамп знову посилив суперечності між республіканцями у Палаті представників.
Більше про закон
Цей закон ухвалили в 1978 році у відповідь на виявлення масових порушень конфіденційності федеральним урядом під керівництвом тодішнього президента США Річарда Ніксона.
Він вимагає від федеральних правоохоронних і розвідувальних органів отримувати дозвіл на збір інформації про «агентів іноземних держав», підозрюваних у шпигунстві чи тероризмі.
Після терактів 11 вересня до FISA неодноразово вносилися зміни, зокрема кілька положень, які викликали політичні та громадські суперечки через проблеми з конфіденційністю.