Спікер Джонсон готується розкрити законопроєкт про допомогу Україні — WSJ

Спікер Палати представників США Майк Джонсон під час конференції зі ЗМІ, 25 жовтня 2023 року
Спікер Палати представників США Майк Джонсон під час конференції зі ЗМІ, 25 жовтня 2023 рокуAP Photo / Jose Luis Magana

Спікер Палати представників США Майк Джонсон пообіцяв винести на розгляд законопроєкт із допомогою Україні незабаром після повернення американського Конгресу з великодніх канікул 9 квітня. Проте сам зміст законопроєкту, а також те, хто може його підтримати, — залишається невідомим.

Про це пише Wall Street Journal.

У лютому верхня палата Конгресу — Сенат — за підтримки обох партій ухвалила законопроєкт із допомогою Україні, Ізраїлю та Тайваню на 95 мільярдів доларів. Однак контрольована республіканцями нижня палата Конгресу — Палата представників — заблокувала цю пропозицію. Джонсон заявив, що Палата представників просуватиме власний законопроєкт, де додасть «декілька важливих нововведень».

Спікер Палати представників обмірковував розділення допомоги Україні та Ізраїлю, щоб законодавці могли голосувати за кожен пакет окремо.

Джонсон також публічно висунув кілька політичних пропозицій: перетворення частини допомоги Україні на позику, конфіскація арештованих російських активів на відновлення України та скасування мораторію адміністрації президента Джо Байдена на нові проєкти з експорту зрідженого природного газу.

Водночас WSJ зауважує: попри те, що законодавці готуються незабаром узятися до роботи після великодніх канікул, подробиць щодо нового законопроєкту із допомогою Україні — мало. Навіть деякі законодавці Республіканської партії, які брали участь в обговоренні пакета, кажуть, що не бачили остаточного тексту.

Тим часом група демократів Палати представників надіслала лист Джонсону, в якому зазначається, що пакет допомоги потребує додаткової гуманітарної підтримки для задоволення нагальних потреб у Секторі Гази, а також в інших країнах, зокрема в Судані та Гаїті.

Крім того, Джонсон зіткнувся з критикою з боку деяких членів власної фракції, які не хочуть, щоб США витрачали більше грошей на допомогу Україні. Так, конгресменка Марджорі Тейлор Грін, палка противниця допомоги Україні, 22 березня подала клопотання про усунення Джонсона з посади спікера. А втім, вона не винесла пропозицію на голосування, сказавши, що це було попередження Джонсону.

У вересні 2023 року більш ніж половина республіканців у Палаті представників офіційно виступила проти допомоги Україні, включно із самим Джонсоном, коли він ще не став спікером. Тож у разі винесення законопроєкту на розгляд Джонсону доведеться покладатися на голоси демократів.

Що з допомогою від США?

Законопроєкт, схвалений в Сенаті США, передбачає виділення Україні допомоги на 60 млрд доларів. Для того, щоб він потрапив на підпис президенту Джо Байдену, документ іще має пройти нижню палату Конгресу — Палату представників. Більшість у цій палаті становлять республіканці, які протистоять ухваленню нової допомоги Україні.

Цей законопроєкт Сенату запропонували після того, як республіканці 7 лютого заблокували ширшу пропозицію, що містила допомогу Ізраїлю, Україні й Тайваню та водночас передбачала зміни в захисті американського кордону та міграційній політиці. Документ був компромісом двох партій після місяців дискусій. Проте він майже одразу зіткнувся з різкою опозицією з боку республіканців у Палаті представників.

Нині республіканці також працюють над розробкою власного пакета допомоги Україні. Зокрема, туди можуть внести пункт про заблоковані російські активи.